- A fertőzéssel szemben az alapvető higiénés szabályok betartása a legfontosabb, lásd alább.
- Szájmaszk használata
- A Nemzeti Népegészségügyi Központ javaslata alapján pormaszk használata csak megalapozottan gyanús, illetve igazolt COVID-19 betegségben szenvedők ellátásában résztvevő egészségügyi dolgozók részére indokolt.
- Sebészeti szájmaszk viselése légúti tüneteket produkáló személyek számára javasolt. Egészséges emberek nem a sebészeti szájmaszk viselésével tudnak megfelelően védekezni a megbetegedés ellen, hanem a gyakori és szakszerű kézhigiénével: kézmosással és alkoholos bedörzsöléssel, a köhögési etikett betartásával, valamint a zsúfoltság kerülésével, lásd alább.
- Az arcon a védőeszköz viselése zavaró:
- viselője többször nyúl indokolatlanul az arcához, megigazítja a maszkot
- így a maszk külső felszínéhez nyúl, amivel a fertőzés kockázatát nemhogy csökkenti, hanem növeli: érinti orrát, szemét, arcbőrét.
- erre országos tisztifőorvos asszony az elmúlt napokban külön felhívta a figyelmet.
- A dolgozók biztonságérzetének növelése érdekében részükre többször használatos textil szájmaszkot is lehet biztosítani. Ezek a maszkok nem minősülnek védőfelszerelésnek, nincsenek bevizsgálva, a józan paraszti ésszel átgondolva mechanikai gátat képeznek a cseppfertőzéssel terjedő kórokozókkal szemben. A megfelelő használatukról a dolgozókat szükséges kioktatni, valamint fel kell hívni a figyelmüket arra, hogy a használatok között megfelelő fertőtlenítésük elengedhetetlen. A vírusok, egyéb kórokozók elleni védelem biztosítása érdekében magas hőfokon szükséges mosni, majd vasalni ezeket a szájmaszkokat, újra felhasználásig zártan tárolni.
- Gumikesztyű használat
- A megfelelő szerrel, megfelelő módon, megfelelő behatási ideig történő kézfertőtlenítés hatásos a szennyezett kézzel történő fertőződés kockázatának csökkentésében. A kesztyű viselés gyakorlatilag nem jelent előnyt, mert:
- a fertőzés egyébként sem nem képes az emberi bőrön átjutva fertőzést okozni, tehát igazán nincs is értelme használatának.
- hamis biztonságérzetet kelthet a viselőjében.
- A nem megfelelően használt kesztyű pedig fokozhatja a fertőzésveszély kockázatát. Így például hosszas munkavégzés során kesztyűs kezünkkel érintjük meg arcunkat, szájunkat, szemünket, anélkül, hogy a kesztyűt tisztítanánk, fertőtlenítenénk, ami ugyanolyan veszélyes, mintha ezt csupasz kézzel tennénk meg.
Az alapvető higiéniai szabályok, amelyek betartása elengedhetetlen a COVID–19 megbetegedés elleni védekezésben:
- Gyakori kézmosás és fertőtlenítés
A COVID-19 vírusfertőzéssel szembeni megelőzés legfontosabb pillére a megfelelő hatékony kézmosás és -fertőtlenítés. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint a folyó meleg vízzel és folyékony szappannal történő kézmosás hatékony védelmet nyújt a koronavírus fertőzéssel szemben. A kézmosás ideje legalább 60 másodpercig tartson, betartva a kézmosás hat lépését. A kézmosás után egyszerhasználatos, eldobható papírkéztörlő használata szükséges. A csaptelep elzárását a kéztörlésre használt papírkéztörlővel célszerű elvégezni, ezzel is kivédve a felülszennyeződés lehetőségét. A hatékony kézmosás után nincs szükség a kéz alkoholos kézfertőtlenítővel történő bedörzsölésére.
Amikor azonban nincs lehetőség meleg folyóvízzel és folyékony szappannal történő kézmosásra, abban az esetben kell használni az alkoholos kézfertőtlenítőket, melyek víz nélkül is kifejtik a kéz felületén fertőtlenítő hatásukat. A szennyeződést azonban nem távolítják el a kéz felületéről, így szennyezett kézen már nem tudja teljes hatékonysággal támogatni a védekezést. A kéz bedörzsölés hat lépését meg kell tartani.
- Arc, száj, orr, szem érintésének kerülése. Különös gondot kell fordítani arra, hogy piszkos kézzel ne érintsük a szájunkat, orrunkat, szemünket. Érintés előtt kézfertőtlenítést kell végezni minden esetben.
- Köhögési etikett betartása. Köhögni, tüsszenteni papírzsebkendőbe kell, a használt zsebkendőt hulladéktárolóba kell helyezni, többször felhasználni, zsebbe tenni nem szabad. Utána kézfertőtlenítést vagy kézmosást kell végezni. Ha zsebkendő nem áll hirtelen rendelkezésre, akkor könyökhajlatba kell tüsszenteni, köhögni.
- Megelőzés szempontjából zárt helyen a rendszeres szellőztetés nagyon fontos. A szellőztetéssel, a benti levegőben lévő kórokozók koncentrációja csökken, így a fertőzés kialakulásának esélyét csökkenteni tudjuk. Javasolt félóránként 5 percet szellőztetni.
- Kerülni kell az érintkezést olyanokkal, akik köhögnek, tüsszögnek, lázasak – legyen bármilyen okból a betegsége (influenza, bakteriális fertőzés).
- Amennyiben betegek vagyunk, maradjunk házi karanténban, tartsunk távolságot másoktól! Tartózkodjunk a másokkal történő szoros fizikai érintkezéstől. Lehetőleg használjunk külön WC-t és mosdót, külön étkészletet és törülközőt.
Ludányiné Bodnár Timea Dr Pásztélyi Zsolt
népegészségügyi ellenőr ügyvezető