Tisztelt Miniszter Úr!
A Vasutasok Szakszervezete elkötelezett a XXI. századi munkakörülmények megteremtésében, a munkavállalói lojalitás erősítésében, ezért kérjük T. Miniszter Urat, hogy szíveskedjen együttműködni az alább részletezett probléma kompromisszumos megoldásában.
Az Ön által vezetett Építési és Közlekedési Minisztérium, mint a MÁV Magyar Államvasutak Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: MÁV Zrt.) felett tulajdonosi (részvényesi) jogokat gyakorló minisztérium 2024. július 1. napjától megszüntette a „home office” munkavégzés szerinti foglalkoztatás lehetőségét a MÁV Zrt.-nél, valamint a MÁV-Volán-csoportba tartozó gazdasági társaságoknál.
Az Európai Parlament és Tanács a szülők és a gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló 2019/1158, valamint az Európai Unióban alkalmazandó átlátható és kiszámítható munkafeltételekről szóló 2019/1152 irányelvekben foglaltak magyar jogrendbe történő átültetése érdekében, 2023. január 01. napjától jelentős módosításon esett át a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.)
A szellemi munkakörökben foglalkoztatott vasutas munkavállalók a „home office” foglalkoztatási forma megszüntetését követően – kihasználva az Mt. adta lehetőséget - az Mt. 61. § (4) bekezdésére hivatkozással kérelmezték a távmunkavégzés szerinti foglalkoztatást. Sajnálatos módon a vasutas munkavállalók ezzel a jogszabály adta lehetőséggel sem tudtak élni, ugyanis a munkáltató egyértelmű utasítást (határozatot) kapott a távmunkavégzés elutasítására.
Tisztelettel kérjük Miniszter Urat, hogy szíveskedjen átgondolni a döntését, legyen valamilyen módon kompromisszum ebben a kardinális kérdésben. A „home office”, valamint a távmunkavégzés lehetőségével érintett munkavállalók napról napra hátrányosabb helyzetbe kerülnek, ezáltal a vasút, a munkáltató iránti lojalitásuk kezd elveszni.
Ezek a vasút iránt elkötelezett munkavállalók (szellemi munkakörben foglalkoztatottak):
- megbírkóztak a korábbi Könyves Kálmán Krt 54-60. szám alatt található székházból való gyors és zökkenőmentes kiköltözéssel, a már kialakult munkahelyi közösségek felbomlásával (a zavartalan vasúti közlekedést semmilyen hátrány nem érte a költözés során, köszönhetően az összeszedett, lojális, kitartó vasutasoknak [informatikai rendszerek üzembiztos működése, beszerzések zavartalan lebonyolítása, számfejtések stb.])
- elestek a „home office” vagy a távmunkavégés lehetőségétől,
- kimaradtak a nettó 200.000, - Ft, azaz kétszázezer forint mértékű „hőségpénz” jogosultjai közül, pedig nagy részük nem klimatizált irodában ülnek, hanem régi épületekben (pl: Keleti Pályaudvaron saját maguk által beszerzett ventilátorokkal forgatják a forró levegőt az irodába, hogy legalább ezen légmozgás által a hűsítő érzés illúziója meg legyen nekik.)
- a szellemi munkakörökben foglalkoztatott munkavállalóknak nincs teljesítményösztönző rendszer, nincs műszakpótlék, egyéb pótlék, készenlét, ügyelet, rendkívüli munkavégzés, kizárólag a „home office” és a távmunkavégzés lehetősége maradt, mint „többlet”, ami a vasúthoz való lojalitásukat megtartja.
A home office munkavégzés előnyei:
- Rugalmas munkaidő és nagyobb autonómia: A munkavállalók jobban be tudják osztani idejüket, amely növeli a produktivitást és elégedettséget.
- Költségmegtakarítás: Mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára csökkenthetők a közlekedési és üzemeltetési költségek.
- Környezetvédelem: Kevesebb utazás kevesebb szén-dioxid kibocsátással jár, ami hozzájárul a fenntarthatósági célok eléréséhez.
- Munka és magánélet egyensúlya: A távmunkavégzés lehetőséget ad arra, hogy a munkavállalók jobban összehangolják a munkahelyi és családi kötelezettségeiket, ami csökkenti a stresszt és növeli a mentális jólétet.
- Munkavállalói elégedettség és lojalitás: A home office lehetősége növeli a munkavállalók elégedettségét és lojalitását a cégcsoporthoz, ami hosszú távon csökkenti a fluktuációt és a toborzási költségeket.
Legjobb tudomásunk szerint a MÁV-Volán-csoport munkáltatói összeállítottak egy tervezetet a „home office”, valamint a távmunkavégzés szabályozásával kapcsolatban, amelyet az Ön részére hetekkel ezelőtt küldtek meg. Szakszervezetünk tájékoztatást kért a munkáltatótól, de sajnálatos módon azt az információt kaptuk, hogy még nem reagált a Minisztérium.
Tisztelettel kérjük Miniszter Urat, hogy szíveskedjen átgondolni a döntését, legyen valamilyen módon kompromisszum ebben a kardinális kérdésben. A „home office”, valamint a távmunkavégzés lehetőségével érintett munkavállalók napról napra hátrányosabb helyzetbe kerülnek, ezáltal a vasutas munkavállalóknak a vasút, valamint a munkáltató iránti lojalitásuk kezd elveszni, pedig nélkülözhetetlen elemei a vasút rendszernek.
Kérjük T. Miniszter Urat, hogy mindenki számára előnyös helyzetet teremtsük meg mihamarabb, a vasút jövője, a munkavállalói lojalitás megtartása érdekében.
Szakszervezetünk a jövőben is áll szíves rendelkezésre bármilyen ügyben.
Támogatását, együttműködését előre is köszönjük!
Budapest, 2024. augusztus 15.
Üdvözlettel:
Meleg János
elnök
Vasutasok Szakszervezete