A kormánynak egyeztetnie kellett volna a szakszervezetekkel, mielőtt úgy döntött, hogy a munkaadókra bízza, kötelezővé teszik-e a koronavírus elleni védőoltást – olvasható a Székely Tamás alelnök által jegyzett MASZSZ közleményben.
A szövetség szerint ugyanis az intézkedés számtalan tisztázatlan kérdést vet fel. Aggasztó, hogy a kormány a döntésével szabad kezet ad a munkáltatóknak arra, hogy fizetés nélküli szabadságra küldjék, vagy akár azonnali felmondással kirúgják az oltást megtagadó alkalmazottaikat. Mindkettő súlyos szankció a bérből, fizetésből élők számára – érvel közleményében a MASZSZ.
A szakszervezet felhívja a figyelmet: fizetés nélküli szabadságot eddig kizárólag a munkavállaló kérhetett, a munkaadó nem jogosult azt ráerőltetni egyetlen alkalmazottjára sem. Az oltást megtagadókkal szembeni rendkívüli felmondást pedig a szövetség egyenesen alaptörvény ellenesnek tartja. Most viszont erre, valamint a munkaidőkeret kijátszására is lehetőség nyílik. Ráadásul a mostanra kialakult hiánygazdaságban az oltás kötelezővé tételének áthárításával olyan eszközt ad a kormány a munkáltatók kezébe, amellyel visszaélve egy elbocsátási hullámot is el lehet indítani – érvel közleményében a szövetség.
A szakszervezetek szerint a védőoltás kiemelten fontos, de valószínűleg nem a diszkriminációt erősítő munkahelyi kötelezés a legalkalmasabb népszerűsítő módszer – szögezte le az érdekvédelmi konföderáció.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség az intézkedés részleteinek tisztázására a Versenyszféra Konzultációs Fóruma rendkívüli összehívását kezdeményezi.