2025. 01. 07. 08:38

Ti kérdeztétek: mi utánajártunk!

Körözött személyek a TC alkalmazásban és az ukrán területre is átlépő startos kollégák kimenekítése vészhelyzet esetén.

Körözött személyek a TC alkalmazásban

Több jegyvizsgáló kérte a Vasutasok Szakszervezetét, hogy járjon utána, miért került ki 2024. augusztusában a TicketChecker alkalmazás „notórius bliccelők” menüpontjából a körözött személyek listája? A kollégák szerint ez a funkció jól működött, hasznos is volt, ezért megkérdeztük a MÁV-START Biztonsági Igazgatóságot, mi indokolta a kérdéses programrész megszüntetését?

A levelünkre válaszolva Vilisics Vilmos biztonsági igazgató leszögezte: a menüpont társadalmi hasznossága elvitathatatlan. Jogi és adatvédelmi szempontból azonban kételyek merültek fel, például azzal kapcsolatban, hogy a MÁV-START informatikai rendszere – törvényi szabályozás híján - kapcsolódhat-e közvetlenül a rendőrségéhez. A jegyvizsgálóknak ugyanis nem feladata a körözött személyek felkutatása, azonosítása, ilyen irányú képzésben nem is részesültek, és emiatt akár veszélynek is kitehetik magukat.

A TC kérdéses menürendszerének mielőbbi újra élesítése érdekében a MÁV-START kezdeményezte az ORFK-nál a Körözési nyilvántartási rendszerről szóló törvény és – az adatvédelmi tisztviselő közreműködésével – a személyszállítási törvény módosítását.

Ezzel párhuzamosan az illetékes ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Körözési Főosztályával megkezdték annak a protokollnak a kidolgozását, amellyel elkerülhető a jegyvizsgálók közvetlen konfliktusa a körözött személyekkel.

Az ukrán területre is átlépő startos kollégák kimenekítése vészhelyzet esetén

Záhonyi kollégák arra kértek minket, tudjuk meg, létezik-e bármiféle eljárásrend arra, ha a háború idején bármely okból ukrán területen rekednének.

Megkérdeztük Mosóczi Lászlót, - akkor még - a MÁV-START vezérigazgatóját, hogy ilyen esetben mit kell tenniük a kollégáknak. Felhívtuk a figyelmét, hogy az ukrán-orosz háború hatásai az utóbbi időben elérték a kárpátaljai régiót is, emiatt a határátlépésben érintett kollégák egyre nagyobb aggodalommal figyelik az eseményeket. Jogos félelmük, hogy egy váratlan eszkalációs esemény miatt Ukrajna területén rekedhetnek, és nem tudják, mit tehetnek – mit kell tenniük – ilyen helyzetben. Van-e valamiféle „kimenekítési terv”, rendelkezés, kihez fordulhatnak, kitől kérhetnek segítséget – kérdeztük. Kértük, amennyiben van ilyen terv, annak tartalmát ismertessék az érintett kollégákkal, hogy tudják, mely szervezet nyújthat segítséget nekik, kiket, hol, milyen módon értesíthetnek.  

Várjuk a választ.

Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.