Az ülés kezdetén az alábbi problémákkal szembesítettük a munkáltatót:
- A MÁV-START Zrt. által egyre több motorvonat kerül közlekedtetésre, amely a szolgáltatás színvonalát emeli. Ugyanakkor, egyre több jelzés érkezik a WC-ék használhatatlanságáról. Kértük a munkáltatót, hogy sürgősen oldja meg ezt a problémát.
- Több helyről jelezték szakszervezetünk felé, hogy a szabadság kiadásának nyilvántartásánál – az igény kezdeményezőjétől függetlenül - az első 7 nap automatikusan a munkavállalói 7 napból kerül levonásra, így amikor a munkavállaló szeretne szabadságra menni, közlik vele, hogy a rendelkezésére álló napok számát már kimerítette.
- Újra felvetettük, hogy a Startos irányítok részére a munkaközi szünet kiadása nem felel meg a törvényben foglaltaknak, ezért azonnali intézkedést kértünk a munkaközi szünet törvényes keretek között történő kiadására.
Napirenden szerepelt a Kollektív Szerződés heti és napi pihenőidőt érintő módosítása, amely elfogadásra került:
Napi pihenőidő:
„A munkáltató kötelezettsége, hogy a munkaidőt úgy ossza be, hogy a munkavállaló számára legalább tizenegy óra megszakítás nélkül rendelkezésre álljon. A pihenőidő-számítás során a munkavégzés befejezése és a következő napi munkavégzés kezdete közötti teljes időtartamot figyelembe kell venni, azaz abba beleszámít például a munkavállaló munkába járáshoz felhasznált utazási ideje is.”
További módosítási javaslatként a VSZ kezdeményezte, hogy az utazók esetén a heti pihenő idő 2 két naptári nap legyen. A munkáltató ezt elutasította.
A heti pihenő kiadása az „1+1” munkarendben foglalkoztattak esetén, a jelenlegi KSZ szabályok szerint nem biztosított, ezért az érintettek a helyi függelékben történő eltérő szabályozás lehetőségét kérték. A következő VÉT-re a munkáltató elkészíti az erre vonatkozó konkrét javaslatot.
Szintén a napirendek keretében tárgyalták a felek a VÉT ügyrendjét, amelyről nem született egyezség (azonban a VÉT működése ügyrend nélkül a továbbiakban is biztosított).
Szakszervezetünk kezdeményezésére új napirendi pontként felkerült az önkéntes véradás utáni pótszabadság kérdése.
Azt javasoltuk, hogy azon munkavállalót, akik egy naptári évben véradó igazolvánnyal igazoltan véradáson vett részt, a MÁV Zrt. Kollektív Szerződésében szabályozottak szerint illesse meg plusz szabadság. A munkáltató következő VÉT-en ad választ a javaslat beemelése tárgyában.