A Vasutasok Szakszervezete már a bevándorlási hullám kezdetén, hónapokkal ezelőtt szólt: veszélyben vannak azok a jegyvizsgálók, akik a menekülteket szállító vonatokon teljesítenek szolgálatot, ezért a cégvezetésnek védőoltást, kézfertőtlenítőt, szájmaszkot és kesztyűt kellene biztosítania számukra. A VSZ azzal érvelt, hogy a jegyvizsgálók naponta közvetlenül is érintkeznek a bevándorlókkal, akik között akár fertőző betegségben szenvedő is lehet. A szakszervezet megoldást sürgetve többször is írt, sőt szóban is egyeztetett a munkáltatóval az ügyről, ám ezeknek a konzultációknak nem lett kézzel fogható eredménye, a munkáltató a végállomásokra egyébként is biztosított kézmosókon kívül más védőeszközzel nem látta el a kockázatos körülmények között dolgozókat. A VSZ-nél azonban még időben eldöntötték, nem várnak tovább a tétovázó, halogató, a problémát lesöprő munkáltatóra, s amíg a MÁV-START Zrt. vezetői csak fontolgatták a segítségnyújtást, a szakszervezet megtette ezt. A VSZ kesztyűket, szájmaszkokat vásárolt, hogy ezek használatával védekezhessenek a kollégák az esetleges fertőzések ellen.
A VSZ példáját később más szakszervezet is követte, a cégvezetés azonban még mindig nem veszi komolyan a helyzetet, s az illetékesek a fejüket homokba dugva szajkózzák: nincs közvetlen veszély. Teszik ezt annak ellenére, hogy a közelmúltban hasmenés miatt 56 bevándorlót szállítottak kórházba a Nyugati pályaudvarról, s néhány nappal később hasonló tünetekkel újabb tucatnyi menekült körében ütötte fel a fejét valamiféle kór.
Ki vállalja a felelősséget azért, ha a betegséget hordozó szerencsétlen menekültekkel közvetlenül érintkező jegyvizsgálók megfertőződnek – teszi fel a kérdést a szakszervezet. A VSZ attól tart, hogy a cégvezetés későn kap észbe, s akkor kezd kapkodva intézkedni, ha a MÁV alkalmazottai körében is felüti a fejét valamilyen fertőző betegség és esetleg sorra dőlnek majd ki az emberek.
A Vasutasok Szakszervezete levélben és szóban is többször felszólította a cégvezetést, hogy intézkedjen, mielőtt még nem késő. Érthetetlen ez a közöny – panaszolják a VSZ vezetői -, hiszen az érdekvédelem nem milliárdos beruházásért, hanem néhány százezer forintból garantálható biztonságért üti az asztalt egyre erősebben. A VSZ azonnali intézkedést vár a cég vezetőitől addig, amíg nem késő. Amennyiben a cég vezetése tovább halogatja a védőeszközök beszerzését, a szakszervezet nyilvánosságra hozza, hogy a MÁV-START spórolásból veszélyezteti több száz dolgozójának az egészségét.
Vasutasok Szakszervezete