Régóta húzódó problémára hívta fel az államtitkár figyelmét levélben a VSZ. Az elnök, Meleg János emlékeztette Nagy Bálintot: a szakszervezet már többször kérte a MÁV és a Volánbusz munkavállalói számára az utazási kedvezmények közös használatát, a két közlekedési ágazat körötti átjárhatóságot, ám ebben az ügyben a mai napig nem történt előrelépés, miközben a munkavállalók nem értik, miért nem lehet végre lebontani a két ágazatot még mindig elválasztó virtuális falat? A VSZ elnöke felkérte az államtitkárt, támogassa a szakszervezet „egyesítési” javaslatát, s ezzel segítse az ügy mielőbbi megoldását.
A Vasutasok Szakszervezete a MÁV-csoporttól korábban kiszervezett munkavállalók vasúti utazási kedvezményének visszaállítását is többször kérte. A problémamegoldásáról számtalanszor egyeztetett is a kormány képviselője és az érdekképviselet. Az álláspontok közelítése során a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium előterjesztést készített az idevonatkozó rendelet módosítására, ám az ügyben a mai napig nincs előrelépés – panaszolta levelében Meleg János. Az elnök felkérte Nagy Bálint államtitkárt, rendeletmódosítással biztosítsa végre a menetkedvezményt a kiszervezett munkavállalók, hozzátartozóik és nyugdíjasai részére. Ezek az egykori vasutasok ugyanis olyan gazdasági társaságoknál dolgoznak, amelyek a kedvezményezett státuszukat elvesztették ugyan, ám tevékenységük szorosan kapcsolódik a MÁV személyszállítási közszolgáltatásához vagy az állami vasúti pályahálózat működtetéséhez – érvel a VSZ elnöke, aki szerint a kedvezményt azoknak a nyugdíjba vonuló munkavállalóknak is biztosítani kell, akik az aktív munkából való kilépéssel elvesztették vagy elvesztenék kedvezményüket.
A szakszervezet menetkedvezményre jogosító igazolvány kiállításának és megújításának 1000 forintos díját is megszüntetné, mert ez, az Áfával együtt igazolványonként 1250 forintos bevétel a MÁV-csoport számára elenyésző, eltörlése viszont szép gesztust és egy kis megtakarítást jelentene a munkavállalóknak, főként a kispénzű nyugdíjasoknak. Levelében a VSZ ezt az intézkedést is sürgette az államtitkárnál.
A VSZ közismerten élen jár a korszerű informatikai megoldásokban, s azok használatában, ezért szakértői úgy gondolják, az utazási kedvezményre jogosító igazolványokat is jó lenne digitális formában is elérhetővé tenni az arra jogosultak számára. A digitális igazolvánnyal akiállítási, megújítási időt, papírt és adminisztrációs díjat is megspórolna a társaság – véli levelében az elnök, aki szerint ezt a megoldást rendeletmódosítással és persze némi technikai, informatikai fejlesztéssel viszonylag rövid időn belül meg lehetne valósítani.
A szakszervezet vezetője levelében leszögezte: a VSZ tisztában van azzal, hogy a felsorolt javaslatok komplex átgondolást, részletesebb szabályozást igényelnek, ám az előkészítő folyamatokban a szakszervezet szívesen részt vesz, amennyiben a minisztériumban igényt tartanak rá.