Legalább tízezren tüntettek a rabszolgatörvény ellen december 8-án. A demonstrációt a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) szervezte, és több csatlakozott konföderáció, számtalan szakszervezet, egyebek között a vasutasokat nyíltan egyedül képviselő Vasutasok Szakszervezete népes és látványos tábora is ott volt a tömegben, amely a budapesti Jászai Mari térről a Kossuth tér és az Alkotmány utca sarkán felállított színpadhoz vonult, ahol több vezető is gyújtóhangú beszédet mondott.
Ameddig a szem ellátott, mindenhol szakszervezeti zászlók lengtek a magasban a budapesti Jászai Mari téren december 8-án. A szűk kis helyen legalább tízezer embert gyűlt össze a szakszervezetek hívására, hogy követeljék a kormánytól: vonja vissza a rabszolgatörvény – 400 óra túlmunka, 3 éves munkaidőkeret végén elszámolva – elfogadására tett javaslatot. A tüntető tömeg hatalmas hangzavarral, de fegyelmezett sorokban vonult az Alkotmány utca és a rendőrök által lezárt Kossuth Lajos tér sarkán felállított színpadhoz. A VSZ a törvényjavaslat hírére az elsők között tiltakozott annak tartalma ellen, ezért teljesen természetes volt, hogy az egyik legnépesebb tüntetőtábort mi adtuk a tömegben. A VSZ tiltakozik a kizsákmányolásnak akár csak a gondolata ellen is. Azt meg aztán végképp elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány törvényben garantálja a tőkéseknek, halálra dolgoztathatják a magyar munkavállalókat. A demonstráció részletei ITT olvashatóak, a helyszínen készült fényképek pedig honlapunk galériájában tekinthetők meg.
A témával kapcsolatos további olvasnivaló honlapunkról:
Utcára vonulnak a szakszervezetek december 8-án
Nem engedett a FIDESZ a rabszolgatörvény feltételeiből
Rabszolgatörvény: nem adtak szót a szakszervezeteknek
A munka törvénykönyvének átalakítási terveit több nemzetközi szervezet és külföldi szakszervezet is elitélte.
A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) 4. kongresszusa, amely december 2-7. között ülésezett – és ahol a Vasutasok Szakszervezete is képviseltette magát – rendkívüli határozatban tiltakozott a tervezett intézkedés ellen. E szerint a versenyképesség javítását nem szabad a munkavállalók helyzetének lerontására és jogaik visszavágására alapozni – sem Magyarországon, sem az Európai Unió, vagy a világ más országaiban. 163 ország és terület 331 szervezetbe tömörült 207 millió dolgozója nevében az ITUC ellenzi a kormányzó FIDESZ által beterjesztett módosító javaslatot, mely 400 órára kívánja emelni a túlmunka éves keretét és a munkaidő keretet 12-ről 36 hónapra növelné. Ezzel akár három évre is kitolódhat a túlmunka kifizetése. Az ITUC 4. kongresszusának küldöttjei támogatják a magyar dolgozók tiltakozását, a december 8-i utcára vonulásokat és sürgetik a magyar kormányt, hogy vonja vissza a törvénytervezetet, mert az aláássa a nemzeti közös gyakorlatot és megsérti az EU munkaidő irányelvének normáit.
A Vasutasok Szakszervezete még szeptemberben hívta fel a figyelmet a MÁV-START Zrt. honlapján megtalálható Személyszállítási Üzletszabályzat 5.sz. módosításának tervezetére. Akkor azt kértük a nagy össznépi konzultáció lázában, hogy talán azon munkavállalók véleményét kellene leginkább kikérni, illetve meghallgatni, akik munkájuk során alkalmazzák az üzletszabályzatot, vagy netán az abban foglaltak hatással lehetnek rájuk. Különösen az üzletszabályzat 39. oldalán, a felek jogai és kötelezettségeinél a 9.1.2 pont tartalmazott egy, álláspontunk szerint elfogadhatatlan szót tartalmazó mondatot.
„A jegyvizsgáló vagy az ellenőrzést végző más munkavállaló nem köteles az utas részére igazolni magát, de az utas kérésére köteles az utólagos azonosításához szükséges közérdekből nyilvános adatait (nevét, azonosító számát) megadni, valamint az ellenőrzést végző más munkavállaló a megbízólevelét felmutatni. "
A héten a vasúti igazgatási szerv az általunk követelt módon jóváhagyta az SZÜSZ módosítását, az az a jegyvizsgálóknak nem kell a vonaton megmondaniuk a nevüket, csak az azonosító számukat.
Mentőt is kellett hívni ahhoz a jegyvizsgálóhoz, akit december 6-án, Tápiószele állomáson három utas megvert. A kalauzok elleni támadásokat továbbra sem sikerült radikálisan csökkentenie a MÁV-START Zrt.-nek. Kollégáink naponta azzal a tudattal állnak szolgálatba, hogy bárki, bármikor megtámadhatja őket. Ez tűrhetetlen. Annak ellenére, hogy szakszervezetünk már a Büntető törvénykönyv (Btk.) szigorítását – a tettesek büntetésének 2-8 évre történő felemelését –, valamint kamerák felszerelését is kezdeményezte a közfeladatot ellátó jegyvizsgálók védelmében, úgy tűnik semmi nem változott, továbbra is súlyos atrocitások érik a kollégákat. Nem is ritkán. Legutóbb, december 6-án például Tápiószele állomáson bántalmaztak egy kollégát úgy, hogy mentőt is kellett hívni a sérült kollégához. Részletek honlapunkon.
Szakszervezetünk Szombathely Területi Képviselete hétfőn eredményes megbeszélést folytatott a KTI (Közlekedéstudományi Intézet) szombathelyi irodájában a 919 sz. IC Répcelakon történő megállításával kapcsolatban. Közel 400 aláírással támogattuk meg a kérést, amely mellett kiáll a város önkormányzata, a GYSEV vezetése, valamint a konzultáció után a KTI is. A kéréseket, feljegyzéseket továbbítják a Megrendelői szervezetnek, azaz az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak. Ők döntenek az ügyben.
Megkezdődtek a bér, kafetéria és Kollektív Szerződés tárgyalások a GYSEV-nél a szakszervezetek és a munkáltató között. Béremelésről igazán csak a minimálbér bejelentése után lehet beszélni. A szakszervezeti oldal két számjegyű igényt jelentett be. A kafetéria egyes jövőre áthúzódó elemeit az idén kifizetik, a továbbiakról a súlyos adóváltozások miatt sok-sok számolás és fejtörés után lehet megállapodni.
A kollektív szerződésben a munkáltató vissza akarta állítani a két havi munkaidő keretet, de ezt szakszervezetünk egyértelműen elutasította. Ezután végig néztük mindkét fél módosító javaslatait. Nehezen közelednek az álláspontok. További egyeztetések várhatók. Ezen kívül új munkakörök lettek bevezetve, törölve és néhány kiegészítés lett elfogadva a ruházati utasításhoz 2019. évre.
A 49. Heti VSZ Hírnök nyomtatható verziója ITT érhető el.