Az elmúlt években sajnos az egészségügyet érintő bérfejlesztések megosztották és feszültséget generáltak az egészségügyben dolgozó munkavállalók között. Az egészségügyi szakdolgozók között a feszültséget az is tovább generálja, hogy azonos intézményben dolgozó azonos végzettséggel rendelkezők nem kapnak az államtól bérfejlesztést. A kórházak és az egyéb egészségügyi intézmények tartós alulfinanszírozottsága miatt képtelenek voltak kigazdálkodni saját erőből a bérfejlesztéshez szükséges forrásokat.
A Vasutasok Szakszervezete több mint tízezer aktív vasutas és nyolcezer nyugdíjas tagtársunk, valamint családtagjaik révén több mint százezer potenciális ellátott nevében kérjük megértő támogatását. Az MH Egészségügyi Központban, a Szolnoki MÁV Kórház – és Rendelőintézetben valamint a Vasútegészségügyi NK Kft.-ben képviselettel rendelkező szervezetként, a munkaerő megtartása érdekében számítunk a segítségre.
Azzal a kéréssel fordultunk a miniszterhez, hogy a Kormány által biztosított források felosztásánál legyen figyelemmel erre a fontos szakmai területre is. Kértük intézkedését, hogy a 2019. évi Üzleti Tervek jóváhagyása már ennek a forrásnak a biztosításával történjen meg, annak érdekében, hogy a munkáltatók a 2019.évi bérfejlesztést a megállapodásnak megfelelően az érdekképviseletekkel - köztük a Vasutasok Szakszervezetével - elvégezhessék.
Konkrétan felvázoljuk a megoldandó problémás területeket.
Örömteli dolog az, hogy az orvosok, szakdolgozók és egyéb egészségügyi dolgozók bérfejlesztésben részesültek, azonban nem szabad elfelejtkezni a Területi Ellátási Kötelezettség (TEK) nélküli háziorvosokról, fogorvosokról, illetve asszisztenseikről sem, akik ugyanolyan egészségügyi munkát végeznek, mint a TEK-kel rendelkező praxisokat fenntartó vagy szakellátást nyújtó kollégáik. Ugyanolyan diplomával és szakértelemmel végzik felelősségteljes munkájukat nap, mint nap, mindezt 30-35%-os bérkülönbséggel.
A TEK nélküli szolgáltatók között vannak olyan speciális intézmények is, ahol az a szempont, hogy egy-egy foglalkoztatási csoportnak biztosítva legyen a teljes alapellátása. Ilyenek például a rendvédelmi szervek, a vasutas igényjogosultakat ellátó egészségügyi szolgáltatók, valamint a NAV egészségügyi szolgáltatói által nyújtott TEK nélküli háziorvosi és fogorvosi ellátás.
Az ő esetükben az engedélyezési eljárásról szóló 96/2003. (VII.15.) Korm.rendelet is kivételt tesz. (2012. január 1-jét követően is kiadhatók új engedélyek TEK nélküli háziorvosi tevékenységre.)
Ez a rendelkezés is azt szolgálja, hogy ezekben az intézményekben az egyes foglalkoztatási csoportok (rendőrök, vasutasok, katonák stb.) a teljes körű alapellátásban is részesülhessenek, ami ma már napi igény.
A Vasútegészségügyi NK Kft. háziorvosai, fogorvosai vagy az OEP-pel állnak szerződésben vagy a társaság alkalmazottai. Az őket szolgáló asszisztensek pedig kivétel nélkül a társaság munkavállalói. Ezek a praxisok ez idáig egyáltalán nem részesültek finanszírozás növelésben a jelenlegi szabályozás alapján az általuk nyújtott szolgáltatásokra sem jut magasabb finanszírozási összeg.
A Vasútegészségügyi NK Kft. foglalkozás egészségügyi orvosai mivel nem OEP finanszírozottak kétféle módon végzik tevékenységüket, vagy vállalkozóként vagy munkatörvénykönyve szerinti alkalmazotti státuszban. Mivel megelőző tevékenységet végeznek (vércukor, vérnyomásmérés) nem kapnak a foglalkozás egészségügyi asszisztenseik sem bérfejlesztést, mert nincs benne gyógyító tevékenység és beutalási joguk nincs.
Ez a tény komoly feszültséget szül a dolgozók között. Orvos és orvos között 35-40%-os bérkülönbség van.
Ennek az az oka, hogy a Magyar Közlöny 2016. július 28-i számában megjelent az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól szóló 43/1999. (III. 3.) Korm. rendelet módosításáról szóló 224/2016. (VII. 28.) Korm. rendelet értelmében csak a TEK-kel rendelkező szolgáltatók rezsitámogatása emelkedett havonta 130.000 forinttal, a teljesítményhez kötött díjazás és a TEK nélküli szolgálatok kiegészítő díja nem nőtt.
Mint ismeretes, 2012-ben módosították az egészségügyi szolgáltatások engedélyezésére vonatkozó 96/2003. (VII.15.) Kormányrendeletet, amelynek – a jogszabály módosítása hiányában – az lehetett volna a következménye, hogy a Vasútegészségügyi NK Kft. területi ellátási kötelezettség nélküli háziorvosi és fogorvosi ellátása idővel kihal a vasút-egészségügyi rendszerből. Ezt elkerülendő, levelet írtunk Dr. Ónodi-Szűcs Zoltánnak, az egészségügyért felelős államtitkárnak.
Levelünkben a vonatkozó jogszabály módosítását kezdeményeztük annak érdekében, hogy az illetékes hivatal a jövőben is adhasson ki engedélyt területi ellátási kötelezettség nélküli háziorvosi és fogorvosi szolgáltatások nyújtására.