Létrejött január elsején a független, profiltiszta pályahálózat működtetéséért felelős cég, a MÁV Pályaműködtetési Zrt. – jelentette be az ülésen elsőként felszólaló Németh Réka, a cég vezérigazgatója, aki leszögezte: nagyon sok a feladat, a folyamatokat át kell alakítani. Helyenként komoly munkaerőhiány van, például a 150. számú vonalon, ahol a forgalom felvétele miatt már meg is kezdődött a toborzás. A GYSEV Zrt. részére történő vonalátadás határideje ez év július elseje. Két fő szempont van – mondta. Az egyik, hogy a kiszervezéssel ne veszítsenek munkavállalókat, hiszen létszám szempontjából nem áll jól a társaság. A második, hogy nem számít, mely cég logója szerepel a munkaruhán, a szolgáltatás igénybe vevőinek (értsd: az utasoknak – a szerk.) nem az, hanem a minőség a fontos. A vezérigazgató elmondta, a kiszervezés munkáltatói jogutódlással történik, és az átkerülő munkavállalók jövedelme sem csorbulhat a változás miatt. A korábban megalakult munkacsoportok folyamatosan egyeztetnek.
A HR munkacsoport feladatairól Csató Milán HR főigazgató adott rövid tájékoztatást. Elmondta, minden munkacsoportban zajlanak az egyeztetések, közelednek az álláspontok. Egyre határozottabban körvonalazódik, kik lesznek azok a munkavállalók, akiket jogutódlással átvesz a cég. Erről április utolsó hetében kezdenek egyeztetni a szakszervezetek a humán munkacsoporttal. A VSZ kérdésére kiderült, hogy a KSZ-ről akkor kezdhetünk érdemben tárgyalni, amikor az erre tervezett munkacsoport megalakul. Erre áprilisban nem lehet számítani – mondta.
12 havi kontra 6 havi munkaidőkeret
A MÁV Pályaműködtetési Zrt. Kollektív Szerződésének módosítása kapcsán felmerülő feladatokról dr. Tar Zsanett munkajogi vezető adott tájékoztatást. Elmondta, a KSZ 14-es és 15-ös számú mellékletét megállapodás szerint június 30-ig kell alkalmazni. A munkáltató átnézte a Központi Felépítményvizsgáló Kft.-re vonatkozó KSZ 15-ös számú mellékletét és megállapította, hogy az egyes munkakörökben 12 havi munkaidőkeretről szól a megállapodás, a többi esetben nincs teendő, július 1-től az általános szabályok léphetnek érvénybe. A KSZ 14-es számú melléklete a Felépítménykarbantartó és gépjavító igazgatóság (FKGI) eltérő szabályait tartalmazza. A munkáltató természetesen ezt is átnézte és megállapította, hogy több munkáltatási szabályban is eltérés van. A 6 havi munkaidőkeretet is megvizsgálta, s megállapította, hogy erre szükség van. Szakszervezetünk kérte a munkáltatót, hogy a két melléklet módosítására írásban tegyen a javaslatot.
Az egészségügyi szűrőprogramról Csató Milán HR főigazgató adott tájékoztatást. Elmondta, csoportszinten szerződnek a VNK-val. A szerződéstervezet véleményezése lezajlott, a program jelenleg a megkötési fázisban van. Vélhetően júniusban lehet jelentkezni a vizsgálatokra – online is –, amelyek augusztustól meg is kezdődhetnek. A VNK havonta 536 munkavállaló vizsgálatát vállalja. A vizsgálatok egy napot vesznek igénybe, az eredmény két héten belül várható. Az alapvizsgálat 6+3 kötelezően vállalt vizsgálatból fog állni.
Milyen lesz a ruha?
A MÁV Pályaműködtetési Zrt. egyen-, forma- és munkaruházatáról Kovács Tamás HR gazdálkodási igazgató elmondta, jelenleg próbahordások zajlanak, nem minden ruhadarab érkezett meg, ezért a március 31-ei záró dátum csúszik. Mivel a vállalkozó április 10-ére ígérte a ruhadarabok beszállítását, a próbahordás április végével fog zárulni. A MÁV SZK Zrt. gyűjti a próbahordások során felmerült észrevételeket, a ruhabizottság április végén egyeztet. Az igazgató azt is elmondta, hogy a 2025-ös pontkeret 2026-ban lehet igénybe venni. Ennek megfelelően a 2026-ban esedékes pontkeret a 2025-ben felhasználható pontokkal kibővül. Kiemelten kezelik az újfelvételes munkavállalók ellátását – jegyezte meg az igazgató. Kérdésünkre Kovács Tamás elmondta, hogy a 2023-2024-ben bent maradt pontok nem vesznek el, 2027-re átvezetik.
A védőital-ellátás jelenlegi helyzetéről az ötödik napirendi pontban szintén Kovács Tamás igazgató adott tájékoztatást. Elmondta, a MÁV Pályaműködtetési Zrt. Munkavédelmi Szabályzata április végéig készül el, májusban véleményezik. A védőital-ellátást helyi függelékekben fogják szabályozni, jelenleg a megszokott formában történik az ivóvíz biztosítása.
Az egyebek napirendi pontban dr. Nemeskéri-Kutlán Endre megbízott jog és portfólióirányítás főigazgató megköszönte a jelenlévőknek az érvényes és eredményes üzemi tanácsi és munkavédelmi képviselő választás során végzett munkáját.
Pósalaki László pályaműködtetési és beruházási vezérigazgató helyettes elmondta, hogy a GYSEV vonalátadás után a MÁV Pályaműködtetési Zrt.-t érintően szükségessé vállhat egy területi revízió.
Érdekképviseleti kérdés volt többek között a MÁV-nál korábban elkezdődött alapbéresítési projekt jelenlegi állása, amelyre a munkáltató azt válaszolta, hogy csoport szinten újragondolják a folyamatot, amelyen jelenleg is dolgoznak.