A Vasutasok Szakszervezete aggodalommal figyeli a már ismert vonalátadással járó átszervezések lebonyolítását, ugyanis a különböző belső projektek és munkabizottságok munkája során több kérdés nyitva maradt – különös tekintettel a vasúti műszaki kérdésekre, valamint a rendelkezésre álló humánerőforrás helyzetére – írta Lázár Jánosnak címzett levelében Meleg János. A VSZ elnöke felhívta a miniszter figyelmét a legfontosabb alapelvre: „A munkavállalókat nem érheti hátrány.”
Meleg János a hatályos magyar jogszabályokra hivatkozva felhívta a miniszter figyelmét a munkáltatói jogutódlás fogalmára és annak jogi következményeire is, miszerint, ”amennyiben egy szervezeti egység más munkáltatóhoz kerül át, a jogutódlás a szervezeti egységhez tartozó valamennyi munkavállalóra kiterjed”. Ebből következően nem fogadható el semmilyen olyan gyakorlat, amely „válogat” a munkavállalók között. A jogutódlás kizárja a „mazsolázást”: azaz az átvevő munkáltató nem választhat ki csak bizonyos munkavállalókat, az egész szervezeti egység létszámát át kell, hogy vegye – érvel a VSZ elnöke. Elfogadhatatlan, hogy egyes vezetők sajátos értelmezése munkavállalók széles rétegét bizonytalanságban tartsa. Rájuk is érvényes és másképpen nem értelmezhető az Mt. 36.§-40.§ valamint az Mt.265.§ (1-4) pontja és az Mt.282.§ (1) pontja.
A VSZ azt kéri, hogy az átadásban érintett GYSEV Zrt. írásban is vállaljon 2 év foglalkoztatási garanciát, amelyben biztosítja a munkavállalók további foglalkoztatását.
Az elnök ismét felhívta Lázár János miniszter figyelmét arra, hogy az átalakulások több száz, akár több ezer család életét befolyásolják. Ha ezeknek a családoknak bizonytalan lesz a jövője, az súlyos társadalmi és politikai következményekkel járhat. Meleg János leszögezte: a munkáltató személyében bekövetkező változást kizárólag akkor tudja támogatni a Vasutasok Szakszervezete, ha a kollektív juttatások rendszerében nem változik semmi, s így semmilyen hátrány sem éri a munkavállalókat.
A VSZ elnöke levelében leszögezte, a szakszervezet a tagjai érdekében bízik abban, hogy a miniszter a fentieket figyelembe veszi, és támogatja törekvéseiket, amelyek célja nem más, mint egy kiszámítható, biztonságos és méltányos munkavállalói jövőkép biztosítása a vasutas dolgozók számára. A javasolt megoldások többlet forrást nem igényelnek az államháztartástól és nem rónak indokolatlan terhet az egyes háztartásokra sem – érvelt Meleg János, aki a levelét azzal a kéréssel zárta, bízik a további egyeztetések során a kölcsönös együttműködésben és az egymás iránti tiszteleten, amely az elmúlt években több kérdésben is eredményes és példaértékű volt.