ÖNKÉNTES NYUGDÍJPÉNZTÁRI TAGSÁG

Tisztelt Balczer Balázs Úr!

Az eddigi segítségét is nagyon köszönöm!

Szeretném a segítségét kérni abban,hogy 201.. ..................-től leszek nyugdíjas,s Vasutas önkéntes nyugdíjpénztári tag vagyok. Szeretnék lakást vásárolni,de csak jövőre,(mivel lakáshitelem 201.... januárban jár le). Ebben az esetben hogyan ajánlatos nyilatkozni a nyugdíjpénztár felé?(Körözéskor)

Lakástakarék pénztáram az ERSTE banknál lejárt ez év áprilisában. A kiutalási értesítőt megkaptam,még nem nyilatkoztam,hogy mit szeretnék vele tenni. Azt is a lakásvásárláskor szeretném felhasználni,így csak a havi számlavezetési díjat fizetem.

Több vasutas biztosító egyesületnél is tag vagyok,s nem szeretnék tovább tag lenni mikor és hogyan rendelkezzem ezzel kapcsolatban?

Köszönöm válaszát!

Tisztelt ....................!

A kérdésem az, hogy a mely biztosító egyesületeknél tag? A konkrét biztosítók alapszabályának ismerete után tudok nyilatkozni arról, hogy hogyan és miként érdemes nyilatkozni. Elöljáróban annyit mondanék, hogy a jogviszony megszüntetése általában alakszerűtlen nyilatkozattal történik, azaz nem kell külön formanyomtatványon nyilatkozni. A főszabály az, hogy a megállapodásokat elég a munkaviszony megszűntekor felmondani. De a biztos válaszhoz kérem, hogy küldje meg, hogy hol biztosított, hogy az alapszabályokat áttekinthessem.

Az önkéntes nyugdíjpénztár kapcsán:

Itt is egy kérdéssel kezdem: Mikortól tagja a pénztárnak? Ez adózási szempontból lényeges kérdés. Illetőleg, a vonatkozó szabályok szerint, ha rendelkezik a számlája terhére egy bizonyos rész kifizetéséről, akkor a fennmaradó részről már csak 3 év leteltével rendelkezhet újra. Tehát mindenképpen érdemes megfontolni, hogy mekkora összegről rendelkezik.

Nem kötelező a nyugdíjba vonuláskor felvenni a pénztárnál tartott összeget. Ezt a lehetőséget külön befizetés nélkül is biztosítják a pénztárak. Azaz, később is fel lehet venni a pénzt, az önnek legalkalmasabb időpontban. Általában azt szokták kérni a pénztárak, hogy a nyugdíjkorhatár elérését személyi igazolvánnyal, illetve nyugdíjazását az erről kiállított határozattal igazolják hogy kifizetést most nem kéri a tag.

A végleges válaszhoz azonban azt kérem, hogy legyen kedves a kért információkat megadni.

  • A Vasutasok és Közlekedési Dolgozók Jótékonysági Egyesületéből a kilépés az Alapszabály szerint írásban (pl. e-mail, fax, levél) kilépési nyilatkozattal történik. A tagsági viszony annak a hónapnak az utolsó napján szûnik meg, amikor a kilépési nyilatkozat beérkezett.
  • Az Első Biztosító Egyesület néven nem találtam szervezetet. A kérdésem az, hogy a Rudolf Egyesület tagja? (Az ön által megadott címen a Rudolf található, ezért gondolom, hogy erre gondolhatott.)
  • A VASE - tagság megszűnésére vonatkozóan az Alapszabály úgy rendelkezik, hogy a tag az Egyesületből bármikor kiléphet. A kilépést írásban kell bejelenteni a tagsági igazolvány visszaküldésével. A tagság, s vele a tagsági jogok az írásbeli kilépési nyilatkozat beérkezését követő hónap első napjától szűnnek meg.

A nyugdíjpénztárral kapcsolatosan azt javaslom, hogy jelezze a nyugdíjba vonuláskor a pénztárnak írásban a nyugdíjkorhatár elérését személyi igazolvánnyal, valamint nyugdíjazását az erről kiállított határozattal, és nyilatkozzon, hogy kér –e kifizetést, vagy később élne a lehetőséggel. Fontos, hogy nem kötelező a nyugdíjba vonuláskor felvenni a pénztárnál tartott összeget Mindenképpen javaslom előzetesen megkérdezni a pénztárt a teendőkről.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.