Tartásdíj rendeltetésszerű felhasználása

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem előző házasságából két gyermeke született. Most 6 és 10 évesek. A hónap 55%-ában az anyukájukkal és 45%-ában nálunk vannak a gyerekek. Mindezek mellett válásukkor a volt felesége 30% gyerektartást követelt, melyet a férjem elfogadott (fontosabbnak tartotta, hogy láthassa a gyerekeit). Mivel az elmúlt években bebizonyosodott, hogy ezt az összeget nagyobb részben nem a gyerekekre fordítja, szeretnénk elérni a gyerektartás összegének csökkentését. Van erre lehetőségünk? Amennyiben ez nem lehetséges, van arra mód, hogy a gyerektartás vagy annak legalább egy része egy külön számlán gyarapodjon a gyerekeknek és ne az édesanyjuk életszínvonalának emelését szolgálja?

Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Tisztelt .....................!

 

Azon a jogcímen, hogy a gyerekekkel együtt élő szülő a tartásdíjat nem egészében a gyerekekre fordítja, csak akkor lehet, ha az elvonás olyan mértékű, hogy az a gyerekek testi- szellemi- erkölcsi fejlődését gátolja. Más szóval, ha a gyerekek járnak iskolába, megkapják a szükséges orvosi ellátást és étkeznek, akkor a bírói gyakorlat úgy tekinti, hogy a tartásdíjat az együtt élő szülő rájuk fordította.

Mivel a tartás célja a megélhetés biztosítása, a külön számlán történő elhelyezés –és ezzel együtt tartalékképzés-  sem járható út.

 

Ettől függetlenül:

Jelezzék az anyának, hogy módosítanák az egyezséget, úgy, hogy a havonta fizetendő összeget csökkentenék, a csökkentéssel egyidejűleg azt az összeget, amit nem fizetne meg, külön számlán helyezné el.

Az is megoldás, ha a körülmények megváltozására hivatkozással (pl. betegség, újabb eltartott merült fel, pl. beteg szülő, keresetcsökkenés) csökkentik a tartásdíjat. Ezt bíróságtól lehet kérni, de ehhez bizonyítani kell a megváltozott körülményeket.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.