Társasházi ingatlan közös területén építkezés

Tisztelt jogtanácsos úr!

Osztatlan közös telken fekvő 3 lakásos társasházzal kapcsolatban kérném a véleményét, tanácsát. Az ingatlan földszintes amelyben mint írtam is 3 lakóingatlan van. A lakások a lakóépület két szélén található kapukon keresztül közelíthetőek meg amelyre szolgalmi joga van a lakóknak. A lakások a MÁV tulajdonában voltak. amikor megvásároltuk őket a társasházi alapító okiratban lefektetésre kerültek a saját tulajdonba kerülő és a közös tulajdonba kerülő részek. Saját tulajdon a lakótér közös a telek, amit a lakások alapterületének hányadában használhatnak a tulajdonosok. Eddig minden rendben volt, de a napokban az egyik szélső ingatlan tulajdonos úgy döntött, hogy építkezni, pontosabban bővíteni fog. Régebben érdeklődött, hogy nem adnánk-e el neki egy szobát ami közös falon van vele, de nem volt a válasz. Javasoltam a tetőtér beépítést de erre azt mondta, hogy akkor az udvar felé fog bővíteni. Itt jeleztem Neki, hogy ezt csak a másik két tulajdonos beleegyezésével teheti meg. Visszakérdezett hogy miért nem írnánk alá. Válaszomban elmondtam, hogy nekünk ez a közös terület csökkenését okozná, ergo az értéke csökkenne az ingatlanunknak tehát nem érdekünk.Ennek ellenére nekilátott az alap kiásásának, és az építőanyagok egy része is a telken van már. Most azt mondja, hogy csak elő-tetőt  épít, és egy új ajtót is fog nyitni az udvar belseje felé. Problémámmal megkerestem az illetékes építésügyi osztályt, aki tovább irányított, mondván az eljárást nem Ők intézik. Megkerestem az általa említett szervet. Ők azt mondták, hogy amennyiben polgári bejelentésre vizsgálódnak annak 15000 Ft az eljárási díja, amin igen csak meglepődtem.

Elvileg végeznek saját feltárásra is vizsgálatot, és az ingyenes.

Ezekkel kapcsolatosak lennének a kérdéseim:

Jól tudom- e hogy az írásos beleegyezésünk nélkül nem építhet (elő-tetőt sem) az osztatlan közös telken?

A hivatalt rá lehet-e venni az önálló vizsgálat megindítására? (most már tud az általam vélt szabálysértésről)

Milyen lehetőségünk van az építkezés leállítására?

 

Az már csak hab a tortán, hogy a tervezett építmény elzárja az egyik gépkocsi behajtót. Alább csatolok pár képet a tervezett méretekről. A képen látható zöldes színű épület amit pár éve szintén engedélyünk nélkül épített lebontásra került,  mert a képen látható módon szeretné növelni az alapterületét. Csatolok egy linket ami az utcafrontról készült pár éve a Google közreműködésével.

Válaszát előre is köszönöm:

Tisztelt ............!

Az észrevételeimet az alábbiakban foglalom össze:

 

1)      Kérdés, hogy építési engedéllyel rendelkezik –e a tulajdonos az épület megépítésére. Feltételezhetően nem, mivel a társasházi ingatlanok közös tulajdonú részei felett a rendelkezési jogot a tulajdonosok közösen gyakorolják, az építési engedélyhez pedig a tulajdonosok döntése is kell. (Megjegyzem, az építeni kívánt épületrész esetében előfordulhat –az építmény jellegétől függően-  hogy nincs szükség engedélyre, ám az ön által vázoltak alapján úgy tűnik, hogy építési engedélyezési kötelezettség áll fenn.) Az építési hatóság az Épített környezet védelméről szóló törvény (1997. évi LXXVIII. törvény) 47§ alapján a  jogszerűtlen építési tevékenység végzésének megszüntetését vagy a jogerős és végrehajtható építési engedélynek és a hozzá tartozó, jóváhagyott engedélyezési terveknek megfelelő állapot kialakítását, az építmény, átalakítását, lebontását vagy az újraépítését rendelheti el. Azt gondolom, hogy az építési hatósághoz megírt –tértivevénnyel küldött- tájékoztatás esetében a hatóság vizsgálódni fog. (A 15 eFt illetékkötelezettséggel együtt járó intézkedés-kezdeményezés más jogintézmény, mint a feljelentés.)

2)      Polgári jogi vonatkozások: A szomszédja idegen földön építkezik, mivel a közös tulajdonú ingatlanok esetében a másik két lakás tulajdonosa idegennek minősül. Ezért a szomszédja ráépítést végez. A ráépítésnek rendkívül súlyos joghatása van: kötelezhető lesz a tulajdonostársa a föld megvásárlására, vagy bontásra is. Ez utóbbi lehetőség azonban akkor áll be, ha a tulajdonos rosszhiszemű volt. Rosszhiszemű a ráépítő, ha az építkezés megkezdése előtt tudta vagy a körülmények alapján tudnia kellett volna, hogy az építés a tulajdonos tulajdonjogát sérti. Ahhoz, hogy egy jogvita esetén ön bármikor kérhesse a bontást, azt javaslom, hogy ajánlott, tértivevényes levélben szólítsa fel a szomszédot a tevékenység befejezésére. Írja le, hogy közös tulajdonú ingatlanra készül építeni, mely ráépítésnek minősül, s hogy ön –amennyiben nem hagy fel az építkezéssel- birtokvédelmet fog kérni, továbbá perben fogja kötelezni a Ptk. 5:70§ - 5: 72§ alapján az építmény elbontására és a kárai megtérítésére. Mindenképpen könyvelt postai küldeményben tájékoztassa,  mivel később ez a levél bizonyítékul fog szolgálni.

3)      Javaslom, hogy kérjen a jegyzőtől birtokvédelmet, ennek 3000 Ft eljárási illetéke van. Egy formanyomtatvány-mintájának linkjét tájékoztatásul megosztom. (Előfordulhat, hogy a kérdéses önkormányzat más mintát használ, érdemes érdeklődni a hivatalban.) A jegyző is jogosult a szomszédot a jogsértő magatartástól eltiltani.

 

Tehát összességében három irányban indulhat el: építésügyi úton, polgári jogin, és jegyzőin. Az utóbbi kettőt haladéktalanul javaslom megindítani.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.