Rágalmazás és becsületsértés

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Magánéleti kérdésben szeretném ismételten a tanácsát kérni. Azt megbeszéltük már a nyáron,hogy volt férjemnek nincs joga az adataimba belenézetni,illetve nem kérhet FIP jegyet a nálam elhelyezett gyermekünk részére. Megpróbálta,de nem jött össze.

Gyermek-elhelyezési pert indított ellenem, , volt egy tárgyalás, és a novemberire már nem került sor,szünetelteti a pert. A beadványában sok hazugság szerepel, ezek is bosszantanak,de mivel valószínű a per megszűnik majd,így nem tudom a bíróságon ezt szóvá tenni. Illetve nagyon bosszant az is,hogy a szolgálati helyre most odakerült embernek így évek után is azt kell hallgatnia,hogy én milyen vagyok,mit tettem szegény volt férjemmel,hogy ő bíróságra járhat miattam.... A volt férjem és a szolgálati hely dolgozói nem tudják,hogy én az illetővel jóban vagyok,aki nagyjából tudja az én részemről a dolgokat,és ő nem is akarta tudomásukra hozni,hogy ismerjük egymást. Meghallgatta őket,és úgy látja teljesen az ő pártján állnak, pedig azok az emberek nem is ismernek engem. Nagyon elegem van,hogy évek után is én vagyok a téma,hogy mindenféle jelzőkkel illetnek holott nem is ismernek. Tűrtem a megaláztatást,a lelki terrort,de most betelt a pohár. Nem hajlandó velem szóba állni,az esetek nagy részében a gyerekkel üzenget,csak akkor ír sms-t,ha valami gondja van,vagy éppen csesztetni akar valamiért és mindezt természetesen cinikusan teszi,burkoltan szidva a családomat .Kérem segítsen nekem abban,hogy mivel a feljelentést fontolgatom igen erősen mi a konkrét kifejezés erre. Rágalmazás? Becsületsértés? Valótlanság állítása? ....

Köszönöm a segítségét.

...............

Tisztelt .............................!

A jelen esetben a becsületsértés és a rágalmazás kérdése is felmerülhet.

Ha önnel szemben becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, rágalmazásról beszélünk. (pl. ha valakiről azt állítják, hogy lopott.)

Ha viszont önnel szemben nagy nyilvánosság előtt becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el,becsületsértés a tényállás.(Ide tartozik, ha nem nagy nyilvánosság előtt követik el a cselekményt, de a becsületet csorbító kifejezés munkakörének ellátásával összefüggésben merül fel.) Pl. : ha valakiről azt állítják, hogy rohadék, vagy hogy lógós a munkahelyen.)

Mindkét cselekmény lehet büntetőjogi kategória, magánindítványra üldözik, tehát külön feljelentést kell tennie. De – nem győzöm hangsúlyozni – csak akkor tegye, ha tanúval, kép/hangfelvétellel tudja igazolni a cselekmény elkövetését.

Ezen felül, mivel az ilyen cselekmények személyhez fűződő jogokat is sértenek, a Ptk. által biztosított személyiségi jogi pert is lehet indítani. (Ez nem büntetőügy, itt elégtételt lehet kérni, ún. sérelemdíjat, a jogsértő eltiltását a további cselekményektől.)

A személyes véleményem az, hogy a jogi megoldást ilyen ügyekben kizárólag az utolsó lehetőségként érdemes számon tartani. Ha minden kötél szakad, és elviselhetetlen a helyzet, akkor lehet helye a jogvitának.

Érdemes lenne lecsökkentenie az érintkezési lehetőségeket, pl. jelezze, (akár írásban is) hogy a gyerekkel ne üzenjen, ne írjon SMS-t és ne hívja önt. Ellenkező esetben zaklatás miatt eljárás is indítható lesz ellene. Szólítsa fel arra, hogy 1) ne terjesszen önről valótlan tényeket, és mellőzze a becsületsértő kifejezések használatát, mert ellenkező esetben eljárást indít, 2)kizárólag e- mailen keresse önt, kizárólag a közös gyerek tartásával kapcsolatos kérdésben.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.