Tisztelt Jogász Úr!
Örökösödési ügyben szeretnék tájékoztatást kérni.
Nagybátyám nemrégiben elhalálozott. Gyermekei nincsenek, felesége már 2 éve meghalt, szülei nem élnek. Törvényes örökösei tudomásom szerint a testvérei. Nagybátyámnak Édesanyámon kívül még négy testvére van. Az Édesanyám 19…-ban meghalt, így az Ő részét Én örökölném (már a testvérem sem él).
A Nagybátyám Testvérei szerint Ők a közvetlen örökösök, Én csak „köztes” örökös vagyok, és ezen a jogcímen az ingóságból nem illet meg semmi, csupán az ingatlanból származó örökség Édesanyámra eső része.
Kérdésem: létezik-e törvényi megkülönböztetés közvetlen és köztes örökös között? Mi illeti meg az egyik illetve a másik örököst?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
A Ptk öröklési jogi szabályai szerint elsőként a leszármazók örökölnek, ezek –valamint túlélő házastárs- hiányában a szülők. Szülők hiánya esetén azok leszármazói –tehát az örökhagyó testvérei- az örökösök, a kiesett testvér helyén annak leszármazója örököl.
Tehát ön egy testvéri részt megillető örökrészre jogosult.
A köztes örökös jogintézményét a magyar polgári jog nem ismeri.
Az ingók és ingatlanok közötti megkülönböztetésnek nincs jogi alapja. Az öröklés tárgya a hagyaték, annak minden terhével és aktívájával együtt, függetlenül attól, hogy ingókról vagy ingatlanokról van szó.
Tehát ön az elmondottak alapján a hagyaték ¼ részére jogosult, melyet érteni kell az ingókra, ingatlanra, bankbetétre, stb.