Tisztelt Dr. Balczer Balázs Ügyvéd Úr
A Magyar Vasutas Februári számában olvastam „ Mit tegyünk ha öröklünk” című témában ,tanácsait. Nagyon örültem , mert engem is érdeklő téma volt, és könnyen érhetően volt leírva, amit ezúton is köszönök. Ennek kapcsán felmerült még két kérdés, amiben szeretném kérni szíves tanácsát.
Lemondás az öröklésről, az örökhagyóval kötött szerződés alapján, még életében: Ki köti meg ezt a szerződést, hivatalosan kell e ezt megtenni, ügyvéd vagy közjegyzővel, mert az úgy már költséges.( ha igen akkor KB. milyen árakra kell számítani).? Vagy csak egymás között két tanú jelenlétében?
A visszautasítással kapcsolatosan a kérdésem, hogy amikor az örökhagyó már elhunyt , és a közjegyző behívatja az örökösöket, akkor kell szóban ,vagy írásban( előre megírva) VISSSZAUTASÍTANI az örökséget vagy mikor?
Mindezt azért szeretném kérdezni mert az örökségi ügyintézéssel kapcsolatban semmilyen költséget nem tudnék felvállalni.
Ügyvéd Úr melyiket javasolja?
Előre is nagyon köszönöm szépen
Tisztelettel
Tisztelt ..................!
Nagyon örülök a kérdésének, és annak is, hogy sikerült hasznos ismereteket átadni.
A feltett kérdéseire a következő választ adom:
A megállapodás alakszerűségére vonatkozóan: A lemondást az örökhagyóval kell megkötni, méghozzá szerződéses formában, tehát a felek pontos megnevezése, dátum, és két tanú szükséges minimálisan az érvényességhez. Ha nem szeretné, hogy az ön leszármazói örököljenek –mert tartozás terheli az örökséget- akkor erről külön kell rendelkezni. (Egyébként, ha ön a kötelesrésze fejében mond le, akkor a leszármazókra eleve ki fog terjedni a lemondás.) A megállapodás megköthető maguk között is, tehát nem érvényességi feltétel az ügyvéd/közjegyző ellenjegyzése. (Ettől függetlenül javaslom, hogy keressenek meg egy közjegyzőt, ha van rá keretük, mivel a közjegyző által készített okirat közokirat lesz, és ezért utóbb az érvényessége nem –vagy csak elhanyagolható mértékben- lesz támadható.) A díjak változóak lehetnek, tízezres nagyságrendről beszélhetünk, akár ügyvéd, akár közjegyző segítségét vesszük igénybe. Viszont, a támadhatatlanság miatt inkább a közjegyzői megoldást javaslom, ha úgy döntenek, hogy külső segítséget vesznek igénybe.
Arra az esetre, ha saját hatáskörben akarják megoldani a lemondást, csatoltan megküldöm a jogi adattár által alkalmazott iratmintát. (Ez az ellenérték fejében történő lemondást szabályozza mások javára, de meg lehet úgy is állapodni, hogy ingyenesen történik a lemondás.)
A visszautasításról: Lehet a hagyatéki tárgyalás előtt és közben is. Bárhogy meg lehet tenni a jognyilatkozatot, tehát szóban is, de semmiképpen nem javaslom! Az én gyakorlatom az, hogy írásbeli visszautasítást írok, és ajánlva, tértivevénnyel feladom, még a hagyatéki tárgyalás előtt. Ez utóbb letagadhatatlan és bizonyítja a visszautasítás egyértelmű szándékát.