Tisztelt dr.Balczer Balázs Úr!
Nem tudom, hogy még egyszer az alábbi ügyre vonatkozóan kérhetem-e még abban a segítségét, hogy milyen szempontok legyen a Nagynénémnek elküldött levelünkben, hogy se kevesebb, se több információt ne írjunk meg.
A nagymama 20… novemberében halt meg, akkor a Nagynéném közölte, hogy mivel mi is öröklünk, abban arányában a temetéssel kapcsolatos összeg költséget felosztva viselnünk kell. Természetesen ez csak annyiban háborított fel bennünket (testvérem és magamat), hogy milyen ember az ilyen, aki saját édesanyát így cserben tudja hagyni (bár ez nem ide tartozik, elnézést).
2011 ……-ban volt egy szóbeli megbeszélésünk hármunk között,( mert a testvérem a lányát a saját hányadú lakrészbe be szerette volna költöztetni), a Nagynéném nem engedte (akkor még én is ellenálltam ennek a megoldásnak ), de felajánlotta, hogy vegyük meg az Ő 50%-os részét. Nagyon jól tudta, hogy mi nem tudjuk kifizetni Őt, ezt közöltük, akkor Ő felajánlotta, hogy az értékbecslésnek megfelelő áron a mi részünket megvenni, de csak 2012-ben tudna fizetni, mert akkor jut nagyobb összeghez. Én 2011 decemberében felvettem a e-mailben a kapcsolatot vele, hogy én elfogadom az ajánlatát. E-mailemre erre vonatkozóan nem válaszolt, de viszont 2012 augusztusában, a testvéremmel vette fel a kapcsolatot, hogy én mondjak le az elővásárlási jogomról és a Nagynéném csak a testvéremmel köt szerződést. Engem a Nagynéném, akkor semmilyen formában nem keresett meg, az elővásárlási jogomról való nyilatkozatot csak írjam alá és kész. Én ezt nem tettem meg és közöltem a testvéremmel, hogy én is az ügyvédhez el szeretnék menni. Sajnos az ügy semmilyen formában nem hiúsult meg, mert a Nagynéném az ügyvédhez nem ment el, a testvérem hiába kereste nem találta több napon keresztül.(Vissza ment ………….-ba, ott az állandó lakcíme, amit sajnos nem tudunk).
Most 2013 augusztusában hívatta a testvéremet, hogy csak Őt fizeti ki és aug. …..-én adjon választ neki, hogy hogy döntött. Szerencsémre engem a testvérem a napokban e-mailben értesítet erről, akkor vettem fel Önnel a kapcsolatot.
Abban szeretném kérni a segítségét, hogy egy olyan hivatalos levelet (amit Ön is javasolt) szeretnénk írni, amiben közölnénk a Nagynénémmel, hogy az ügy már 2 éve húzódik, csak hiteget a részünk megvásárlásával és közben használja a házat, amikor itt Magyarországon van (a családjával és barátaival együtt).A közüzemi számlákat a nevére átíratta a mi meghatalmazásunkkal, ebbe akkor azért mentünk bele, mert a családja több tagból áll és nem akartuk részarányosan az Ő általa elfogyasztót közüzemi számlákat (nagyon nagy lábon tud élni más kontroljára, ezt az előbbi évek tapasztalata szerint döntöttünk). Tehát Őt komolyan vettük és a szándékunk vele szemben is ugye ezt mutatja. Mi nem tudunk a jogos részünkhöz jutni és a pénzre lenne szükségünk. Tudunk neki úgymond ultimátumot adni neki?
Ne haragudjon, hogy kicsit bővebbre sikerült, de szerettem volna hogy lássa, hogy a testvéremmel jóhiszeműek vagyunk, bár ez csak töredéke annak hogy miket követett el ellenünk.
Mielőbbi válaszát és segítségében bízva
Üdvözlettel:
Tisztelt Kérdező!
A levelet átolvasva, számomra az vált világossá, hogy a helyzetet mihamarabb szükséges rendezniük. Úgy tűnik, hogy a tisztázatlan állapot nem kedvezőtlen a nagynénje számára. Ezt a helyzetet azonban szükséges lezárni. Azt javaslom, hogy hozza lépéskényszerbe a nagynénjét, azzal, hogy megemlíti, hogy a tulajdoni hányadot akár maguk is eladnák harmadik személynek. Fontos, hogy ez a kijelentés akkor vezethet eredményre, ha a nagynénje ragaszkodik az ingatlanhoz. Ha ugyanis nem ragaszkodik az ingatlanhoz, akkor ő maga is értékesítheti annak 50%-át harmadik személynek.
A fenti szempont és a korábban egyeztetettek alapján az alábbi tartalmú szöveget javaslom:
Kedves ………!
Megkaptuk 2013. augusztus …-i megkeresésedet a hagyatéki ingatlan tulajdoni hányadának vételére vonatkozóan.
Ezzel összefüggésben az alábbiakról kívánunk téged tájékoztatni: A Ptk 4§ szerinti kölcsönös együttműködés kötelezettségének megfelelően kérjük, hogy bármelyikünk felé érkező vételi megkeresésedet mindkettőnkkel közölni szíveskedj.
A tulajdoni hányad értékesítésére vonatkozóan továbbá tájékoztatunk, hogy az ingatlan résztulajdonának adásvétele kizárólag az elővásárlási jog biztosítása mellett lehetséges, a Ptk és a PK 9. sz. állásfoglalása szerint. Ennek megfelelően kérünk, hogy amennyiben tulajdoni hányadod értékesíteni kívánod, úgy erről előzetesen, a hivatkozott szabályok alapján értesíts minket, jogunk gyakorlása érdekében, ellenkező esetben a szerződés érvénytelen lesz, és így bíróság előtt megtámadható.
Természetesen, tulajdoni hányadunkat külső, harmadik személyek részére mi magunk is értékesíthetjük, -ahogy azt a veled megkötendő adásvételi szerződéskötés több, mint két éves elhúzódása miatt tervbe is vettük- ez esetben azonban természetesen a törvényi előírások alapján a jogod gyakorlása érdekében meg fogunk keresni.
Az ingatlan tulajdoni helyzetének rendezésére 2011-ben tettél ígéretet, úgy, hogy a tulajdoni hányadunkat megvásárolod. Ez nem történt meg a mai napig. Az ingatlant érintő vagyoni és tulajdoni kérdéseket azonban haladéktalanul rendezni kívánjuk, ezért kérünk tőled 2013. augusztus 21-ig választ, hogy szándékozol –e a tulajdoni hányadokat megvásárolni.