Házastársi vagyonközösség és öröklés

Tisztelt Jogtanácsos Úr!

 

1979-ben apám halála után megörököltem a családi házunk felét. 1984-ben házasságot kötöttem, 1985-ben anyám házrészét megvásároltam (300 000 Ft), az Ő haszonélvezete megmaradt.

Mindketten folyamatosan munkaviszonyban álltunk, házasságkötés előtt nem készült semmilyen vagyoni szerződés, 1kiskorú gyermekem van. A férjem eladott 1989-ben egy ingatlant, melynek egy részéből a családi házon tetőcserét végeztünk.(kb 150 000 Ft akkori értékek)

 

Azt szeretném kérdezni, hogy válás esetén mire tarthat igényt a férjem?

 

Válaszát előre is köszönöm:

Tisztelt Kérdező!

A kérdésére a következő választ adom:

  1. Az ingatlan, amit ön örököl, az ön különvagyona, tehát az nem lehet vagyonmegosztás tárgya. Azonban, a fele házrészt már a házasság alatt vásárolta, ezért a ház ½ tulajdoni hányadán közös vagyon keletkezett a férjével. Tehát a családi házon hozzávetőlegesen Önnek 75%, a férjének 25% tulajdoni aránya áll fenn.
  2. A férje által eladott ingatlan, feltételezem, hogy a külön vagyonába tartozott. Ennek ellenértéke szintén az ő külön vagyona.
  3. Az álláspontom az, hogy a férje különvagyonából fedezett tetőjavítást a közös vagyoni elemre fordított különvagyoni hozzájárulásként kell tekinteni, mely önmagában tulajdoni igényt (tehát a férje tulajdoni részarányának növekedését) nem keletkeztet

Az ön által elmondottak alapján a családi házon a férje ¼ tulajdoni illetőséggel rendelkezik.

Ha a váláson gondolkodnak, akkor azt javaslom, hogy kíséreljék meg először a megegyezést, ezzel elkerülhetik a hosszas és pénzigényes, idegőrlő jogvitát.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.