Hangrögzítő berendezés használata-adatvédelem

Tisztelt Jogitanács!

 

Az alábbi témával kapcsolatban kérek  segítséget:

 

............ állomásra hangrögzítő berendezés telepítésre került,mert felmerült,hogy az állomáson a rendelkező és a táblakezelő személyzet közötti kommunikációt rögzíteni kellene valamilyen formában. Kialakítottak egy nyomógombos berendezést,amit mi többek között technikai problémák miatt nem voltunk hajlandóak használni,illetve az erről szóló parancskönyvet tudomásul venni. Az elmúlt körülbelül két hónapban annyi fejlemény történt,hogy átalakították a rendszert folyamatos 24 órás üzeműre ami állítólag 72 óráig rögzíti az anyagot azután törli. Kijött az újabb parancskönyv, ami szintén nem említi meg,hogy ki,mikor,milyen körülmények között hallgathatja vissza. Egy szolgálat alatt magánjellegű beszélgetések is elhangozhatnak. Összefoglalva nem az ellen vagyunk,hogy a rendszer ne rögzítsen folyamatosan,hanem az anyag tárolása illetve utóéletével vannak aggályok. Kérdésem az volna,hogy a 2011 évi CXII törvény 20.§  -vagy bármely más törvény,rendelet - alapján kötelezhető-e a MÁV  arra,hogy ezen dolgokat betartsa? Kell-e a munkáltatónak bármilyen beleegyezést aláíratni velünk?

 

Segítségedet és válaszodat előre is köszönöm!

 

Tisztelettel:

Tisztelt .............!

 

A rögzített hanganyagok minden kétséget kizáróan a személyes adatok védelmére vonatkozó előírások hatálya esnek, tehát a munkáltató adatkezelőnek minősül. Ilyenformán az adatkezeléssel érintettek –tehát a jelen esetben ti, mint munkavállalók- megkövetelhetitek a 2011. évi CXII. törvény előírásainak betartását.

 

Ennek megfelelően

  • elengedhetetlen a hozzájárulásotok a törvény 5§ -a alapján. Feltételezem, hogy a hangrögzítő berendezés használatát nem írja elő szakágazatai jogszabály. Így viszont csak a hozzájárulás alapján kezelhető az adat.
  • Az Mt 9§ (2) bek szerint a munkavállalói személyiségi jogok korlátozása esetén a munkavállalók előzetes tájékoztatása szükséges. Ezt szerencsés, ha a munkáltató írásban teszi, mivel ennek hiányában a munkavállaló letagadhatja a tájékoztatás megtörténtét. Ezt javasolt szabályzatban megtennie a munkáltatónak.
  • a szabályok be nem tartása esetén a munkaügyi bíróság előtt keresettel élhetnek a kollégák.
  • a hangfelvétel csak a szükséges mértékben is ideig kezelhető, a cél szerint. Tehát, ha a rögzítés célja megvalósult, a felvételt törölni kell. A 3 nap törlési idő így helytállónak tűnik. De ezt is egyértelműen szabályoznia kell a munkáltatónak, a szokáson alapuló megoldások nem jogszerűek. Ezért az adatkezelésről indokolt és szükséges külön szabályzatot készítenie a munkáltatónak.
  • a 20§ rendelkezései természetesen alkalmazhatóak.

 

 

Összefoglalva, a 2011. évi CXII. törvény előírásainak való megfelelés a munkáltatótól megkövetelhető, mely kérésnek szükséges eleget tennie, ellenkező esetben a munkáltató munkajogi és közigazgatási jogkövetkezményekkel számolhat.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.