Foglaló és előleg

Kedves Jogász úr!

Egy kis szakmai segítségét kérem!

A t…………-i családi házunkat eladjuk. Az eladáshoz kellene valamiféle szerződés, amelyben foglalót fizetését írnánk ( mennyi % lehet ez a vételi árnak?), mert az előleget, ha visszalép a vevő , vissza kell fizetni. Jól tudom? Nekem károm lehet, ha kiköltözöm, eladom a bútorokat, a vevő meg visszalép.

Pünkösdkor írnánk alá a szerződést, de kiköltöztetni a bútorokat csak kb. július elejére vállalom. A maradék pénzt akkor kell kifizetni a vevőnek?

Várom segítségét.

Kedves Kérdező!

Igen, a foglaló a jó megoldás. Ebben az esetben a foglalót elveszíti a vevő, ha visszalép, viszont az eladó visszalépése esetén az kétszeresen jár vissza. Tehát érdemes óvatosnak lennie.

A foglalót viszont mindig a szerződés megkötésével egy időben kell adni, ha nem akkor adják, a foglaló nem lesz foglaló. Tehát, már most meg kell kötni az adásvételit, benne a foglalóra vonatkozó kikötéssel. A szerződésben kell rendezni azt is, hogy mikor történik meg a birtokba adás és a teljes vételár megfizetése.

A vételár megfizetését javaslom akkorra időzíteni, amikor a birtokba adás megtörténik. Tehát valóban, a kiköltözés napján, a banki átutalási igazolás bemutatásával, vagy a készpénz átvételével történhet meg a kulcs átadása, stb.

Ha pünkösdkor szerződnek, akkor kellene a foglalót kikötni és átadni. (Ha nem így lesz, akkor, habár foglalónak hívják, valójában előlegnek fog minősülni –a bírói gyakorlat szerint. Tehát, ha a partner jártas a jogban, akkor aláírja a foglalós külön megállapodást, és ha később mégse veszi meg az ingatlant, visszakövetelheti a pénzt –az előleg szabályai szerint.

A gyakorlat általában 10% -ot szokott elfogadhatónak tartani, a vételárhoz viszonyítva. Ez a mérték korrekt, és nem is javaslom 15 % fölé menni, a túlzott mértékű foglalót ugyanis a bíróság csökkentheti.

 

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.