Tisztelt Címzett!
Feleségemet előző munkahelyéről próbaidő alatt felmondással elküldték indoklás nélkül. Időközben kiderült, hogy várandós (jelenleg a 3 hónapban van). Most munkahelyet keresünk neki. Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy szíveskedjen az alábbi kérdéseimet megvizsgálni és megválaszolni:
- Ha egy munkahelyre felveszik, a szerződéskötés pillanatában köteles-e közölni a terhesség tényét? Emiatt általában nem szokták felvenni a hölgyeket.
- Ha a próbaidő alatt a terhesség 6. hónapjába lép, továbbra is indoklás nélkül felmondhatnak neki? Úgy tudom, a 6. hónaptól nem lehet kirúgni terhes nőket, csak különleges indokkal (fegyelmi vétség pl.)
- Ha – ne történjen így, de – veszélyeztet terhes lesz és az orvos betegállományba veszi, akkor fel tudnak neki mondani indoklás nélkül a próbaidő alatt? A környezetemben van egy-két olyan hölgy aki veszélyeztetett terhes, feleségemnek vannak néha egészségügyi problémái (allergia, stb..), tartok attól, hogy az orvosa esetleg valamilyen probléma miatt kiírhatja. Ha ez megtörténik, szeretném azt tudni, hogyan érintheti az állását.
Várom szíves válaszát!
Üdvözlettel:
Tisztelt ..............!
Sajnos, még pénteken is küzdöttem a betegséggel, ezért csak most válaszolok:
Kérdéseire az alábbi válaszokat adom:
- Sajnos, a várandósságra akkor hivatkozhat felmondási védelem céljából az anyuka, ha ezt a tényt előre közli a munkáltatóval, az Mt 65§ (5) bek alapján. (Megjegyzem, ez ügyben már az Országgyűlésnek módosítania kellett volna, mivel a szabály tarthatatlanságát korábban elismerte.) Ugyanakkor fontos, hogy olyan szabály nincsen, hogy a munkaviszony kezdetekor kellene ezt közölni a munkáltatóval. Az elvárás csak annyi, hogy a munkavállaló közölje a tényt a munkáltatóval a felmondás közlését megelőzően.
- A 6 hónapos szabály az emberi reprodukciós eljárásra irányadó, tehát ha felesége emberi reprodukciós eljárásban vesz részt, védettnek minősül az eljárás megkezdésétől számított 6 hónapig. De a próbaidő ténye felülírja az Mt szabályait. E szerint a próbaidő alatt azonnali hatállyal fel lehet mondani a munkavállalónak, indoklás nélkül. A próbaidő alatt a felmondási védelmek sajnos, nem élnek.
- Sajnos, a veszélyeztetett terhességre is irányadó mindez, a próbaidő alatt nincs indoklási kötelezettség, a felek bármelyike indok nélkül megszűntetheti a jogviszonyt.
A próbaidő intézménye sajnos nem kedvez a kismamáknak, okosabbat nem tudok tanácsolni, mint azt, hogy a próbaidő alatt ne szóljon a várandósságról, csak miután az letelt. A próbaidő az a jogi kézigránát, ami nincs tekintettel sem a munkáltató, sem a munkavállaló körülményeire.
Megjegyzem, a teljesség okán, hogy a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondásra is irányadóak az Mt alapelvi szabályai, mint például a rendeltetésszerű joggyakorlás, általában elvárható magatartás előírása, ezekre esetleges jogvita esetén lehet hivatkozni –azaz a munkáltatót megijeszteni- de az ilyen érvelések ereje mindig kétesélyes.
Ha kérdésük van, keressenek nyugodtan.