Tisztelt Ügyvéd Úr!
2015..............-tól tanulmányi szerződéssel tanfolyamra járok.A szerződésem azt tartalmazza,hogy "...távolléti díja 110 %-ának megfizetése mellett". Csomóponti főnököm meghagyott vezető váltókezelőnek,jelenleg az alapom 137000 ft. Emelés előtt 133000 ft volt.Ezt a posztot ..............óta töltöttem be (január 20-ig) ,előtte 124000 ft volt az alapom.Tudom,hogy távolléti díjként számolják a szabadságot,egy orvosi vizsgálatot...Mivel keveseltem a kapott fizetésemet,(sokkal rosszabbul keresek azóta,mint amikor dolgoztam) így megnéztem,hogy egy napra járó szabadságomra,vagy akár a decemberi orvosi vizsgálatomra mennyit is fizettek.Tapasztaltam,hogy nem aszerint számoltak el.Jeleztem vezénylőnek,humánosnak a problémámat,akik kérték a módosítást.Visszamenőlegesen a január 20-ig (232 órára) kaptam 12000 ft-ot. :-o Szeretném megkérdezni,hogy most nekem hogyan kellene fizetést kapnom? Az alapomra a 10 %-ot,vagy ezt a 6 hónapos átlagolást a pótlékokkal együtt...? És az reális,hogy a közlekedési költségtérítést a bruttóhoz rakják,magyarul adózok utána? Minek kérek akkor áfás számlát?!
Köszönöm segítőkész válaszát.
Tisztelt ................!
Elöljáróban arra kérem, hogy küldje meg a tanulmányi szerződését szkennelten, hogy a végleges választ meg tudjam adni. Addig válaszomat tekintse előzetes tájékoztatásnak.
Ha a tanulmányi szerződés előírja, hogy a távollét tartamára a távolléti díj 110% -a jár, úgy –hacsak a megállapodás nem ír elő mást- az önt egyébként megillető távolléti díj 10 % -kal növelt összegét kell, hogy megkapja. Ha ön a távolléti díjszámítás szabályai szerint jogosult a pótlékokkal növelt távolléti díjra, akkor annak mértékét a tanulmányi szerződés alapján növelten kell, hogy megkapja.
A távolléti díját tehát egyrészt az alapbér kell, hogy adja, illetve a bérpótlékai átlaga a távollétet megelőző 6 hónapban. (Műszakpótlék/éjszakai pótlék esetében a munkaidejének 30%-át az irányadó időszakban olyan időpontban kell végeznie, ami pótlékra jogosít, ügyelet és készenlét esetében pedig legalább 96 órát kell ügyeletben/készenlétben töltenie, hogy beszámítson a távolléti díjba.) Az így képzett díjat kell 10% -kal a munkáltatónak megemelnie.
Az utazási költségtérítésről: a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 3§ (2) bekezdése szerint a költségtérítés - elszámolás ellenében- legalább 86%-a a fizetett ellenértéknek. Tehát, ha a munkáltató utazási költségtérítésre kötelezett, akkor a jegy/bérlet értékének minimum 86% -át kell térítenie. Ha tehát a munkáltató önnek a számla ellenében a bérlet árának 86%-át megfizette nettó értéken, akkor helytálló módon járt el. Ha nem, akkor érdemes a kérdésnek utána járni.
Üdvözlettel:
Balczer Balázs
VÁLASZ 2:
Tisztelt .................!
A tanulmányi szerződését átvizsgálva a távolléti díj kapcsán az alábbi a véleményem:
Nekem az derül ki a szerződésből –és az ön által korábban leírtakból- hogy a tanulmányi idő egészében ön nem végez munkát. (Mivel nappali képzésen folyik az oktatása.) Ennek alapján az ön távolléte kezdő napja (2015.01.20.) az Mt szerinti esedékességi időpont, és ezen időponttól visszamenően kell, hogy a munkáltató a távoléti díjat kiszámítsa. Ha így van, és önnek nem volt munkavégzési kötelezettsége januártól, akkor ön az Mt 148-152§ szerint jogosult az alapbérén felüli pótlékok figyelembe vételével kiszámított távolléti díjra. (A megelőző 6 hónap átlaga alapján.)
Tehát, az alapbérén felül a megelőző 6 hónap pótlékainak átlagát is meg kell, hogy kapja, 10% -kal növelt mértékben. Hogy milyen pótlék, milyen szabály alapján tartozik a számításba, az Mt mondja meg, ezeket a szabályokat a munkáltató számítása ellenőrzése céljából csatolom.
Bízom abban, hogy az esetleges bérelmaradás a fenti szabályok alapján kiderül. Örülök, hogy a bérlettel kapcsolatos félreértések tisztázódtak.
Ha kérdése van, keressen.
Üdvözlettel: Balczer Balázs.
VÁLASZ 3:
Tisztelt ...............!
A műszakpótlékai kielégítik az Mt 151§ (3) bek követelményeit, tehát az távolléti díjalapot képez, mivel a megelőző 6 hónapban szinte kizárólag műszakpótlékos munkaidő-beosztásban dolgozott.
Ez annyit tesz, hogy önnek a műszakpótlék jogcímén kifizetett összegeit figyelembe kell, hogy vegye a munkáltató. A KSZ 61§ b) pontja úgy rendelkezik a távolléti díj számítása körében, hogy amennyiben a munkavállaló nem rendelkezik a távollét tartamára érvényes munkaidő beosztással a munkavállalót egy órára megillető távolléti díjat az egy órára járó alapbér és az Mt. 151.§ (1)-(4) bekezdései szerint meghatározott, egy órára járó bérpótlékok összegeként kell meghatározni.
A számításaim alapján a KSz és az Mt rendelkezései az ön elszámolásánál nem érvényesülnek. Nem jelenik meg az adatokban a távolléti díj műszakpótlék része.
Csatolom a számításaimat. (Ebben természetszerűen lehetnek kisebb hibák, mivel egyes számjegyek nem voltak egyértelműen olvashatók a bérlapokon.)
Ennek alapján mindenképpen érdemes az újraszámítást kérni. Ha nem jut a dűlőre a humánpartnerrel, jelezzen és a szakszervezet levélben megkeresi őket.
Kérem, hogy jelezzen vissza.
Üdvözlettel:
Balczer Balázs
VÁLASZ 4:
Tisztelt ..........!
Ismételten csatolom a számításokat:
(Tehát teljesül az Mt 151§ (3) bekezdése, miszerint a műszakpótlékot akkor kell figyelembe venni, ha a munkavállaló az irányadó időszakban legalább a beosztás szerinti munkaideje harminc százalékának megfelelő tartamban műszak pótlékra jogosító időszakban végzett munkát)
(Az irányadó időszak teljes beosztás szerinti munkaideje: 68+126+168+171+132+146= 811 óra, tehát csaknem a teljes időszak alatt pótlékra volt jogosult.)
Távolléti díj műszakpótlék -része: 266 Ft /óra
Az Mt 151§ (5) bek alapján bérpótlékot az egy órára járó távolléti díj kiszámításánál úgy kell figyelembe venni, hogy az irányadó időszakra kifizetett bérpótlék összegét osztani kell az irányadó időszakban, a beosztás szerinti munkaidőben teljesített órák számával. (Ez itt 215914 Ft /811 óra, mert az utolsó 6 hónapban ekkora összeget keresett műszakpótlék jogcímén, és összesen 811 órára volt beosztva munkára.)
Ugyanakkor a 2015. márciusi bére a távolléti díjat úgy állapítja meg, hogy a 137 000 Ft alapbérét veszi alapul, ennek egy órára jutó összegét 778,4 Ft -ban állapítja meg, és ezt alkalmazza a távolléti díj számításánál. Nem látom a távolléti díjnál érvényesülni a műszakpótlék 266 Ft /óra mértékét. Pedig ez tetemes különbség, pl. a februári bérénél ez hozzávetőlegesen 15 eFt nettó összeget jelent.
Üdvözlettel:
Balczer Balázs
ÜGY MEGOLDÁSA:
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Megkaptam a választ a vezénylőmtől. Nagyon-nagyon köszönöm a segítségét és a fáradozását,úgy tűnik most már rendeződni fog a fizetésem.
Hálás köszönettem Önnek.
Üdvözlettel,..............