Tisztelt Ügyvéd Úr!
A ................-nél dolgozom ..............., mint ............... és ....-ban lakom.
A munkába járással kapcsolatban keresem fel, mivel a munkáltató úgy biztosítja a munkába járást, hogy a busszal való bejárással a jegyvétellel számlát is kell kérnem.
(Ezzel kapcsolatban csatolom, amit a munkajog.hu oldalon találtam.)
A buszsofőrök nem tudnak számlát kiállítani,(mert vagy nem tudnak, vagy nem akarnak) de van olyan is amelyik kerek-perec megmondja, menjek a következő busszal illetve olyan lehetetlen helyzetbe hoznak, hogy jegy nélkül elvisznek valamennyi összegért.
Nekem van vasutas arcképes igazolványom, de vonattal nem tudok munkába járni, mert Adonyban nem minden vonat áll meg. 12 órás munkarendben dolgozom, 600-1800-ig illetve
1800-600 -ig. Ami azt jelenti, hogy reggel a 440-es vonattal kell jönnöm, este pedig 2030-kor van vonatom. Ha pedig éjszakára jövök, a 409-es vonattal, reggel pedig 630-kor. Én közbeváltó vagyok, tehát nincs állandó vezénylésem, hanem össze-vissza járok dolgozni. Ha éjszakáról éjszakára jövök dolgozni, és a 630-as vonattal megyek haza kb.725-re érek a lakásba, így nincs meg a 8 óra pihenőidőm,- mert ......-ban a vasútállomás a várostól kb. 3 km-re van. Hozzáteszem otthon egyedül nevelem 3 kiskorú gyermekemet).
Nem az állomáson dolgozom, hanem a ........-ban teljesítek szolgálatot ahová még az állomásról kb.4 km-t kell gyalogolnom, hogy beérjek a .......- ba.
A buszpályaudvar pedig a ................ -től kb 5 percre van, és a buszközlekedés is jobban megoldható.
............. állomáson kocsivizsgálók is teljesítenek szolgálatot akik megkapják a 100%-os busz bérletet.
Kérdésem:Én miért nem? Ez személyes diszkriminációnak számít?
A munkáltató azt mondja, hogy a kocsivizsgálói munkakör kiemelt munkakör. Ez nincs leírva sehol sem.
Én 20........-ben jöttem vissza GYED - ről és ez azóta húzódik. Már fordultam a Szakszervezethez is, de eddig még semmi sem történt. Ezért fordulok Önhöz, hogy kérem, segítsen ez ügyben.
Előre is köszönöm: ...........
Tisztelt ..............!
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Kormányrendelet egyértelműen a munkáltató kötelezettségévé teszi a munkavállaló munkába járásával kapcsolatos költségeinek viselését, legalább 86% térítés mellett. Az ön által leírtak alapján önt megilleti a költségtérítés. A költségtérítés minden munkavállalóra kiterjed,az általa betöltött munkakörtől függetlenül.
Azt gondolom, hogy a kérdés lényege valójában a költségtérítés módjában van, tehát azon, hogy jegy, vagy bérlet útján szükséges a költségtérítést nyújtani.
A rendelet ugyan nem írja elő, hogy melyik módot kell, hogy a munkáltató alkalmazza, de az ön által elmondottak alapján, Mt általános szabályai szerint a munkáltató akkor jár el jogszerűen, ha a bérlet, és nem a jegy árát téríti meg.
Ennek okai a következők:
1) a ........-Volán bérlet- és jegyárainak összevetése alapján úgy látom, hogy a munkáltató számára is lényegesen kedvezőbb a bérlet megvétele. Ha e tény ellenére is a napi jegyvásárlást követeli meg öntől, úgy felmerül az Mt –ben szabályozott joggal való visszaélés és a rendeltetésellenes joggyakorlás bekövetkezte.
2) A munkáltató minden munkavállalónak köteles a térítést nyújtani, aki a költségtérítés jogszabályi feltételeinek megfelel. Ön ebbe a csoportba esik, tehát a munkáltatónak kötelezettsége minden olyan juttatást biztosítani önnek, mint amit a más munkavállalóknak is biztosít. Ellenkező esetben az indokolatlan hátrányos megkülönböztetés esete áll be. Ez pedig akár hatósági eljárás alapját is képezheti.
Megjegyzem, hogy az Szja törvény 25§ (2) a) pont alapján nem kötelező a számlával történő elszámolás, mivel a jogszabály lehetővé teszi, hogy a költségtérítés elszámolása a jegy/bérlet leadása ellenében történjen, tehát nincs olyan előírás, hogy számla benyújtása elengedhetetlen az elszámoláshoz.
Ha úgy dönt, hogy vitát kezdeményez a munkáltatóval, felajánlom, hogy a felszólítást a munkáltatónak a költségviselés rendezésére elkészítem. Ha így dönt, kérem, hogy írjon.