Tisztelt jogtanácsos úr azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy mivel állandó nappalos munkaidő beosztásba vagyok , de sokszor éjszakázunk, pld. 11 órás ( 19:15-06:15 ) éjszakai munkavégzés után készenlét elkezdhető e azonnal 06:15-kor vagy nem.
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!
Az Mt rendelkezései szerint
- a napi munka befejezése és a következő napi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani
- a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb tizenkét óra.
E két rendelkezés alapján Ön számára a 11 órás munkavégzése után legfeljebb 1 óra időtartamban rendelhető el készenlét.
Ha ugyanis a készenlét alatt elrendelnének önnek munkavégzést, akkor kizárólag 1 órát dolgozhatna, ezt meghaladó tartamban már ellentétes lenne a munkáltató intézkedése az Mt idézett szabályával.
Kérdés emellett, hogy egyáltalán van –e értelme készenlétet elrendelni így, mivel a készenlét alatt ön dönti el, hogy hol tartózkodik. Tehát, ha otthon tölti el ezt az egy órát, akkor mire visszamenne a munkáltató telephelyre, már a készenlétből tetemes idő elfogyna, így a munkáltató csak az 1 órából fennmaradó rövid időtartamban kötelezhetné önt munkára.
Ismert a „munkáltató telephelyén eltöltött készenlét” gyakorlata is előttem. Ez azonban tartalmilag –inkább- ügyelet. Egyebekben mindegy, hogy a rendelkezésre állás milyen jogcímen történik, 11 óra munkavégzés után legfeljebb 1 óra időtartamban végezhető munka.
Az állandó nappalos beosztásban végzett éjszakai munkáról: A nappalos munkarendben foglalkoztatottak éjszakai beosztása jogszerű, de a munkáltatónak a bérpótlékokat meg kell fizetnie!