Egyenlő munkáért egyenlő bér-előléptetés

Tisztelt Jogtanácsos Úr!

A VSZ honlapján olvastam az egyik problémára adott válaszát, amely az egyenlő munkáért egyenlő bért kategóriában szerepelt. Évek óta küszködök ezzel a problémával én is.

Tanácsát szeretném kérni:

/ Jogilag ért-e megkülönböztetés illetve hátrány?

/ Tudok-e valamit a problémám megoldása érdekében tenni?

 

Megpróbálom röviden vázolni a tényeket.

A ............... logisztikai területén dolgozom .................-től.

Az évek során megszereztem a szükséges tanfolyamokat így 19......-ben egy OKJ-s felsőfokú ............... iskolát is elvégeztem. 2011.-ben három raktár összevonásával közel ........ millió forintos készletet ( ami ma már .............mFt) kezelek, ............ fő munkáját irányítom, koordinálom,ellenőrzöm. Emellett munkaköri kötelességem a beszállító cégekkel való kapcsolattartás is,ez kb.75 cég. .............-én az akkori szolgálati vezetőm felkért ennek a munkakörnek az elvégzésére mivel az elődöm nyugdíjba vonult. Bérem ekkor ..........-Ft volt és az is maradt a megnövekedett tevékenység ellenére.

Szolgálati vezetőmmel többször beszéltem sajnos eredménytelenül.

Ezt követően egy pályázat kiírása után felvettek egy főt szintén .............. pozícióba és ő kapta meg az elődöm bérét úgy hogy raktára sem volt,tehát nem volt tevékenység mögötte.( ez kb..............-Ft volt)A vezetőm erre azt mondta,hogy nekem csak úgy tudta volna azt a bért megadni ha előtte kirúg. Ezt persze akkor sem hittem el,de nem tudtam vele mit kezdeni.

Következő próbálkozásom az volt,hogy levélben kértem a Humán szervezet igazgatóját,hogy vizsgálják felül a bérem illetve végezzenek egy összehasonlítást az ugyanilyen munkakör,ugyanennyi szolgálati év és végzettség tekintetében,de ez nem következett be.

ekkor főnököm kirúgással fenyegetett és azt mondta közel 2 év várakozás után,hogy türelmetlen vagyok.

Mivel válasz a Humán szervezettől nem érkezett később újból kértem a bérem korrekcióját és újból elutasító válasz érkezett miszerint a munkaköri kategóriámban nem lehet több a bérem. Csak a kötelező emeléseket kaptam,de így ugyanúgy maradt a kb.40-50eFt-os különbség némely kollégámmal. Akkor az a kérdésem,hogyan lehet ennyivel több egy ugyanolyan feltételekkel rendelkező kollégának a bére? És hogy lehet az,hogy érettségi nélkül ugyanezt a munkakört több bérért látja el egy másik kolléga? A honlapon adott válaszban kitért,hogy ezeket a tényeket bizonyítani kell,de hogyan? Hiszen a bérek alakulását a Humán kezeli és elvileg egymás fizetését nem tudhatjuk. E tények ismeretében kérdezem lát-e esélyt , hogy valamilyen módon tudjam az érdekeimet érvényesíteni,mert azt gondolom,hogy .............. év szolgálati idő után egy ilyen összetett munkakört ellátni nagy felelősség és a jelenlegi bérem .....................-Ft.

A tegnapi napon beszéltem a munkáltatói jogkört gyakorló vezetőmmel ( ő nem az előzőekben említett) és azt mondta írhatok a Humán szervezetnek,de ne reménykedjek nagyon.

Tisztelt ..............!

 

A kérdésekre sorrendben válaszolok:

Valóban nem helytálló a felettese korábbi állítása, miszerint csak a munkaviszony megszűntetése után lett volna lehetőség önt a magasabb bérrel járó beosztásban foglalkoztatni. A munkajog nem ismer olyan szabályt, ami bármilyen módon kizárná vagy korlátozná a szervezet munkavállalóit a más munkakör betöltésében.

Az egyenlő bér érvényesülése vonatkozásában: Az Mt 12§ szabálya egyértelmű a tekintetben, hogy az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget alapul véve, ha egyenlőnek tekinthetők a végzett munkák, úgy ennek a bérezésben is érvényesülnie kell.

Az egyenlőséget mindig az adott csoporton belül kell vizsgálni. És itt érkezünk el az ön kérdésének központi részéhez: Amennyiben ön azonos munkát végez, és a kollégái (azonos telephelyen és munkáltatónál) azonos munkakörben vannak önnel, úgy a bérek összehasonlítására érdemben sor kerülhet.

Tehát, ha ön és kollégája is azonos munkakört látnak el, azonos felelősség és irányítási szint mellett, akkor a bérüknek is közel azonosnak kellene lennie.

A bizonyításról: Ha van tudomása a kollégája béréről, az már elég a munkáltatóval folytatandó tárgyalásokhoz. A bírósági eljáráshoz ez valóban nem elegendő.

Összefoglalva: 1) Ha a fentiek teljesültek, akkor komoly esély van arra, hogy önt joghátrány érte. 2) A megoldás egyrészről a peres eljárás, másrészről a tárgyalás lehet. Az utóbbit tartom rövid- és hosszú távon is célszerűnek.

 

Az ügyében a munkáltatóval lefolytatott tárgyalás vezethet eredményre. A tapasztalatom az, hogy az ilyen ügyek bíróságon ritkán hoznak sikert –mert a munkáltató gyakran tud felhozni valamilyen okot a megkülönböztetés jogszerűségére- de egy munkáltatóval lefolytatott egyeztetés hozhat változást az ügyében.

 

Ha tehát teljesen azonos a munkakörük és feladatuk, úgy javaslom, hogy keresse meg szakszervezet területi képviselőjét az egyeztetés lefolytatása érdekében, illetve ha összeállítja a levelet, amit a munkáltatónak írna, szívesen átnézem és, ha szükséges kiegészítem.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.