Üdvözlöm!
Családi adókedvezménnyel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2 éve dolgozok a vasútnál és Vsz tag vagyok.
Két gyermekünk van , én vettem igénybe az cs. adókedvezményt. A probléma az hogy a nejem munkáltatója is jóváírta pedig a nyilatkozat jól lett kitöltve. Ezt a feleségem munkáltatója is elismerte. Viszont nekik a számítógépben két gyermek szerepel és az ő rendszerük valahogyan tévesen számolt. Kérdésem hogy milyen lehetőség van arra hogy minnél kevesebb teher jusson ebből ránk mivel nem érezzük magunkat hibásnak azon kívül hogy nem vettük észre hogy a nejemnek jóvá lett írva a kedvezmény. Nejemnek időközben lejárt a szerződése jelenleg munkanélküli. Így még nehezebb lenne számunkra visszafizetni az összeget.
A kérdésére röviden válaszolva:
1) A téves adóbevallás vonatkozásában:
Önnek semmilyen mértékű többletkötelezettsége nem merülhet fel a munkáltató hibás eljárása folytán, hiszen önök vétlenek voltak az adónyilatkozat leadása kapcsán, ezért az esetleges adóhatósági szankciók megosztásának nincs helye.
Minden többletet, esetleges elmarasztalást a munkáltató visel.
2) A kifizetett többlet vonatkozásában:
Ha a munkáltató vissza akarja követelni a többletet, akkor ezt az Mt szabályai szerint teheti. Megítélésem szerint a jelen esetben jogalap nélkül kifizetett munkabérről van szó. A jogalap nélkül kifizetett munkabért a munkáltató 60 napon belül visszakövetelheti, ha a többlet kifizetésének alaptalanságát a munkavállalónak fel kellett ismernie, vagy ő maga idézte elő. Nyilvánvaló, hogy nem ön idézte elő a téves kifizetést, az pedig, hogy az alaptalanságot fel kellett-e ismernie, mindig egyedi kérdés. Itt, a hatályos adójogi szabályok alapján 20 eFt adókedvezményről beszélünk. Ha a számlája forgalma alapján eltérések minden hónapban voltak, akkor kimondható, hogy a kifizetés alaptalanságát önnek nem kellett felismernie.
Az elgondolkodtatott, hogy a hibát a munkáltató szóban, vagy írásban ismerte el? Ha írásos okirat van, könnyebb az igény érvényesítése. Kérem, hogy erre vonatkozóan tájékoztasson.
Hogyan –és a kifizetéstől számítottan mikor- derült ki, hogy alaptalan volt a kifizetés?
A munkáltató már megkísérelte az összeget visszatéríttetni?
A kérdések megválaszolása tovább pontosít a válaszon, ezért azok megválaszolása is szükséges.
Az eddigiek alapján úgy látom, hogy a védhető az önök igénye, de biztosat a válaszok megadása után mondok.