Tisztelt Doktor úr !
Egy pár szóval szeretném vázolni a mostani helyzetünket. Az ............................ (vállalkozás neve) megvásárolta a ...................(vállalkozás neve) -től a ..... %-os tulajdonrészét, mi tulajdonképpen Járműjavítással foglakozunk üzemünkben.20.... óta új igazgatónk van és folyamatosan átalakítások történnek főleg a vezetők váltják le vagy pótolják vagy nem tehát osztályok szűnnek meg és pontosan egy 34 éve szakszervezeti tagunkkal történik most egy folyamat amiben tanácsát szeretném kérni mit tehetünk ? Az említett kolléganő mindig .......... -ként ( munkakör) dolgozott most az osztály ahol dolgozott, vezető nélkül maradt tehát a kolléganő sem maradhat az osztályon mi költséghelynek hívjuk hiszen onnét minden embert átcsoportosítottak egy másik helyre.
Meglévő feladata 70 ember idejének a vezetése és a bérelszámoló felé adatok közlése ez a HR szerint nem tölti ki a munkaidejét. Most plusz feladattal akarják megbízni az anyagátvételnél kellene segítenie. Ez fizikai megterhelést jelent számára dobozokat emelgetni mely árúval van tele számlákat kivenni beszkennelni és a megfelelő helyre továbbítani. Úgy érzi ezt a mostani lábműtéte és gerincsérve mellett nem tudja vállalni. Hr-el egyeztetnek( azt nem irtam ...............-ban született tehát védett korban van) Az egyeztetés most azt jelenti hogy kolléganőm nem vállalta el a felajánlott feladatot. Azt hiszem mintha a munkaköri leírásunkban szerepelne hogy negyven napig ha főnökünk megbíz vele a munkaköri leirásban nem szereplő feladatokat is el kell látnunk. Szeretném tanácsát kérni ha a felajánlott többlet feladatot nem látja el akkor érzésem szerint végkielégítést kell fizetni ? el kell hogy küldjék vagy mi a munkáltatói kötelezettség .A kolléganőnek határozatlan idejű szerződése van.
VSZ kártyaszámom.....................
Várom mielőbbi válaszát
Üdvözlettel
Az ön által feltett kérdésre az alábbi választ adom:
Igen, helyesen látja, az egészségi állapotra alapított felmondás (a korábbi rendes felmondás) olyan munkaviszony-megszűntető jogcím, mely végkielégítés-fizetési kötelezettséget von maga után.
Ha nem tudja ellátni a feladatát egészségügyi okra alapítottan, úgy azt javaslom, hogy írásban (dokumentáltan, tehát átadás –átvétel, vagy e-mail mellett) tájékoztassa orvosi szakvéleménnyel ellátottan a hölgy a munkáltatói jogkörgyakorlót arról, hogy az adott feladat ellátására egészségügyi okból nem képes. Az Mt 6§ (3) bekezdése szerint a munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat. Emellett, ha a nyilvánvaló orvosi alkalmatlanság ellenére rendeli el a munkáltató a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatást, felmerülhet a rendeltetésellenes joggyakorlás tilalmának esete is.
Azt javaslom, hogy a kolleginája tájékoztassa a munkáltatót arról, hogy a feladatot egészségügyi okból nem képes ellátni, kísérőszövegként pedig az alábbiakat javaslom: „Tisztelt .....................! A részemre elrendelt .............. feladatok ellátását egészségügyi okokból nem tudom ellátni. Lábam és gerincem sajnos, jelentős egészségkárosodást szenvedett, mely lehetetlenné teszi az elrendelt munkaköri feladatok ellátását. Mint Ön is tudja, lábamat 201........ –ban műtötték, s bár a beavatkozás sikeres volt, terhelnem tilos azt. Gerincem egészsége sérv miatt rendült meg, emelnem nem szabad. Az emeléssel, hajolással együtt járó feladatok az egészségemet közvetlenül és súlyosan veszélyeztetnék. Arra kérem Önt, hogy a méltányos mérlegelés szabálya alapján a ................................. feladatok helyett legyen szíves a számomra más munkaköri feladatokat meghatározni. Természetesen elfogadom, hogy a munkáltató a feladatkörömet bővíteni kívánja, de súlyos betegségem miatt arra kérem, hogy állapotomnak megfelelő feladatokat meghatározni szíveskedjék. Állításom igazolására ezúton csatolom lábam és gerincem állapotát igazoló orvosi szakvéleményeket. A továbbiakban is készséggel állok rendelkezésére. Megértését ezúton is megköszönve, tisztelettel......................”
Fontos, hogy előzetesen, írásban jelezze, hogy miért nem tudja ellátni a feladatot. A munkáltató ugyanis valóban meghatározhat más munkaköri feladatot a munkavállalónak (helyettesítés, átirányítás –új terminológiával: munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás- útján) tehát a munkavállaló az ilyen feladatot köteles teljesíteni. Ha nem teszi, akkor vétkes kötelezettségszegést követ el, kivéve, ha a megtagadásra volt jogszerű oka. (Ha ok nélkül tagadja meg az utasítást, azonnali hatállyal is megszűntethető lesz a jogviszonya.) Az Mt 54§ (2) bekezdés szerint a munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.
A munkáltató kötelezettségéről: Ha létezik olyan megállapodás, melyben munkakör-felajánlási kötelezettség szerepel, akkor a munkáltató azt köteles megtenni. Ha nincs, - és a kollegina nem részesül rehabilitációs járadékban - akkor a munkáltató rendes felmondással szűntetheti meg a jogviszonyt, azonban ezt jelentős végkielégítés és távolléti díjfizetési kötelezettség mellett teheti meg.
Ha további kérdésük van, keressenek.