A hétvégén megjelent hírekből azt hallottam, hogy a jövőben csak azok vehetnek igénybe bizonyos szolgáltatásokat – mozi, színház, éttermi szolgáltatások beltérben, stb. – akik rendelkeznek oltási igazolvánnyal. Ezt diszkriminatívnak érzem, mert engem ezáltal hátrányos megkülönböztetés ér. Nem vagyok oltásellenes, de vannak kételyeim, és várok a biztos vakcinára. Viszont, amíg azt nem kapom meg, hátrányos megkülönböztetés fog érni. Kérem az álláspontját.
Abban egyetértek Önnel, hogy hátrányos megkülönböztetés éri azzal, hogy oltás hiányában nem mehet pl. színházba. Ám ez a hátrányos megkülönböztetés nem diszkriminatív. Hátrányosan megkülönböztetni valakit önmagában még nem jogellenes. (Gondoljunk például azokra, akik színtévesztők, ők bizonyos munkaköröket a saját és mások biztonsága érdekében nem tölthetnek be. Vagy például az élményfürdők bizonyos játékait adott testmagasság alatt nem lehet igénybe venni, szintén biztonsági megfontolások miatt.)
Hasonlóképpen van ez az oltás kapcsán is. Valóban megkülönböztetés történik – ez tény – és ez a megkülönböztetés bizonyos személyekre nézve vitathatatlanul hátrányos. Ám ez a különbségtétel nem ok nélküli.
A jog diszkriminációnak csak azt a hátrányos megkülönböztetést tekinti, melynek oka az ügy szempontjából lényegtelen. (Például, ha Önt a bőrszíne, neme, politikai hovatartozása, hitbéli meggyőződése miatt nem engednék étterembe, akkor diszkrimináció valósulna meg, mert a járvány terjedése szempontjából ezek a tulajdonságok érdektelenek.) Az oltottság ténye azonban releváns tény, mely a megkülönböztetésnek jogszerű alapot biztosít. Ennek okán, nem vélem úgy, hogy diszkriminatív lenne az oltottság tényéhez kötni bizonyos szolgáltatások igénybe vételét.
Megemlítem azt is, hogy egyes országokban felmerült az az ötlet is, hogy a jogalkotó ezt a valóban komoly problémát áthidalhatná azzal, hogy a szolgáltatásokat az oltottakon kívül azoknak is lehetővé teszi, akik a szolgáltatások igénybe vétele előtt közvetlenül – a helyszínen – tesztelik magukat, akár többletdíjazás ellenében. Az, hogy ez a kisegítő megoldás járványügyi, biológiai szempontból helytálló -e, kétséges, hiszen a teszt nem az aktuális állapotot mutatja. Ám ez olyan szakkérdés, aminek a megválaszolása az epidemiológusok hatásköre.