Ilyen mértékű inflációnál a legfontosabb kérdés: hogyan gondoskodhatunk megtakarításaink védelméről?
Ebben a nehéz időszakban is rendelkezésünkre állnak olyan eszközök, amelyekkel csökkenthetjük, ellensúlyozhatjuk a negatív pénzügyi hatásokat. Az alábbiakban felvezetünk három olyan befektetési formát, amellyel gondoskodhatunk megtakarításaink védelméről.
- Ingatlanbefektetés
Értékálló befektetés ugyan, azonban kellő megtakarítással kell rendelkeznünk és számolnunk kell az ingatlan karbantartásával, felújításával.
- Aranybefektetés
Kisebb összeggel is be lehet szállni, azonban ebben az esetben is kell értékvesztéssel számolni különösen járványhelyzet, illetve háború esetén, amikor az aranyhoz is emelkedett áron lehet hozzájutni.
- Nyugdíjcélú megtakarítás
Értékálló, kisebb összeggel is elindítható és válság alatt sem változnak a feltételei. A nyugdíj-megtakarítások esetében teljes privát megtakarítási számlákról van szó, amelyhez nem fér hozzá az állam. Nem hasonló a magánnyugdíjpénztárakhoz! Ennél a konstrukciónál adójóváírás is igénybe vehető, különösen nagy előny, ha a megtakarításhoz a munkáltató hozzájárul, esetleg egyéni befizetés nélkül juttatja munkavállalói számára.
A nyugdíjpénztár hosszútávú befektetés, és a számok azt mutatják, hogy a megfelelő hozamba általában belesimulnak a rövidtávú visszaesések.
Fontos hangsúlyoznunk, hogy a nyugdíjpénztári portfóliók többsége, különösen a konzervatív és kiegyensúlyozott portfóliók, 10-15 éves időtávon hozzák a papírformát, és infláció felett általában 2-3 százalékos reálhozamot produkálnak.
A 2021-es adatok alapján a Vasutas Nyugdíjpénztár bruttó 10 éves hozamrátája 5,59, a nettó 10 éves hozamrátája 5,25%, a bruttó 15 éves hozamrátája 5,23%, a nettó hozamrátája 4,90% volt.
Vasutas Nyugdíjpénztár