- Tervezett egészségügyi ellátás csak akkor kerül elvégzésre, ha arra sürgős szükség miatt (életveszély vagy tartós egészségkárosodás elkerülése) érdekében kerül arra sor. A gyógytorna, gyógymasszázs, fizikoterápia teljesen leáll országosan. A rendszeres kontrollvizsgálatokra később kerül sor. Viszont az első vizsgálatra, a folyamatban lévő kivizsgálások befejezésére, a sebészeti kötözésre, varratszer
- A 65 év feletti munkatársak (orvos/szakdolgozó) nem vehetnek részt személyes találkozással járó betegellátásban. Ez sajnos - tekintettel arra, hogy sok idős orvosunk van - komoly fennakadást fog okozni mind a betegellátásban, mind az üzemorvoslásban.
- Az üzemorvosi ellátásban az időszakos vizsgálatok felfüggesztése felmerült, azonban erről még nem született döntés. Az idős orvosok miatt lehet, hogy átcsoportosításokra kerül sor.
- A veszélyhelyzet időtartama alatt fogorvosi alapellátás keretében csak sürgősségi ellátás nyújtható.
- A veszélyhelyzet időtartama alatt a keresőképtelenségről szóló, a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet szerinti igazolásokat nem kell kéthetenként kiállítani.
- A kiemelt támogatással rendelhető gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre kiállított szakorvosi javaslatok érvényesek maradnak a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint a veszélyhelyzet megszűnését követően 90 napig. Ez azt jelenti, hogy a betegeknek nem kell beszerezniük újabb szakorvosi javaslatot ahhoz, hogy háziorvosuk felírhassa az adott gyógyszert. Ezt kérjük kommunikálni a betegek felé. Ha a szakorvosi javaslat érvényessége a veszélyhelyzet időtartama alatt lejárt, a háziorvos az egészségügyi dokumentációban rögzíti, hogy a veszélyhelyzetre tekintettel a vészhelyzet megszűnését követő 90. napig ideiglenesen meghosszabbításra került a szakorvosi javaslat.
- A veszélyhelyzet időtartama alatt a stabil állapotú krónikus betegek szokásos gyógyszereinek elektronikus vényen történő rendelése és a betegek számára történő tanácsadás távkonzultáció során is történhet. Azaz telefonon lehet konzultálni, a receptet meg az asszisztens feladhatja a felhőbe az EESZT-n keresztül, ahonnan az most könnyített szabályozással elérhető. Ugyanis hozzátartozó, ismerős is kiválthatja. Ehhez csak a beteg TAJ számát kell tudni, és a kiváltónak azonosítania kell magát a gyógyszertárban).
Egészségügyi Központjaink – kapacitásaik szerint – értesítenek minden beteget a fentiekről. Kérdés esetén érdeklődjenek az Egészségügyi Központok betegfogadási irodáiban.
A 65 év felettiek távmunkával támogathatják az ellátást, ennek szervezése folyamatban van. Elképzelhető, hogy az asszisztens ül a rendelőben, a beteget távkozíliumban látja el a szakorvos a rendelési időben otthonról, és telefonon diktálja a teendőket az asszisztensnek, aki a szakrendelőben végzi az elektronikus adminisztrációt.