A rendezvényre az Amszterdami Egyetem AIAS által irányított WITA-GPG (With Innovative Tools Against Gender Pay Gap – Innovatív eszközökkel a Nők és Férfiak Bérszakadéka ellen) projekt keretében került sor. Részletesen megvitattuk a WITA-GPG projekt során összegyűjtött, a kollektív alku során felhasználható megoldásokat. Hercegh Mária, a Vasutasok Szakszervezete Női Tagozatának vezetője ismertette az Európai Bizottság 2014. március 7-i ajánlását a férfiak és nők egyenlő díjazása elvének az átláthatóság révén történő megerősítéséről, amelyet Magyarországnak is alkalmaznia kell, a szociális partnerek megfelelő bevonásával.
Megállapítottuk, hogy a WITA GPG projekt nyitott kapukat dönget, hiszen az Európai Bizottság ajánlása szerint a tagállamoknak ösztönözniük kell a szociális partnereket a bérek összetételére és struktúrájára vonatkozó átláthatósági politikák elfogadására, valamint intézkedéseket kell elfogadniuk a bérek átláthatóságának előmozdítására, mégpedig a következőkből legalább egyet:
a) A munkavállalók a díjazás szintjére vonatkozó tájékoztatást kérhetnek.
b) A díjazásra vonatkozó rendszeres adatszolgáltatás bevezetése munkaköri kategóriánként.
c) Béraudit megvalósítása. Ezen belül munkaköri értékelési és besorolási rendszer elemzése, kitérve a férfiak és a nők számára, díjazására. Kérésre az audit eredményét a munkavállalók képviselői rendelkezésére kell bocsátani.
d) Kollektív tárgyalások. Biztosítani kell, hogy a kollektív tárgyalások megfelelő szintjén a felek megvitassák az egyenlő díjazás kérdéseit, ideértve a bérauditok kérdéseit is.
Megállapítottuk azt is, hogy fontos az „egyenlő munka és az egyenlő értékű munka” fogalmának pontos tisztázása. A jelenleg érvényben lévő Munka Törvénykönyve erre nem alkalmas, mivel a 12 § szerint a munka egyenlő értékének megállapításánál az elvégzett munka természetén, minőségén, mennyiségén, a munkakörülményeken, a szükséges szakképzettségen, a szükséges fizikai vagy szellemi erőfeszítéseken, a tapasztalaton és a felelősségen túlmenően a munkaerőpiaci viszonyokat is figyelembe kell venni, ami a fogalom teljes mértékű kitágítását eredményezi.
Ezen az eseményen is felhívtuk a figyelmet arra, hogy ahhoz, hogy a www.berbarometer.com által működtetett Bérellenőrző reális képet nyújtson (reprezentatív legyen), arra van szükség, hogy kellő mennyiségben töltsék ki az ugyancsak a honlapon szereplő Bérkérdőívet.
Borbély Szilvia