Azt egyelőre nem tudni, hogy Csépke Andrásnak miért kellett mennie. A Közlekedő Tömeg Egyesület már hosszabb ideje keményen kritizálta a vezérigazgatót, elsősorban a szerintük túlzottan erőltetett IC+ presztízsprojekt miatt, mialatt a legkényelmesebb, korszerű járművek tárolóvágányokon állnak felújításra várva.
Az egyesület összeszedte és elküldte lapunknak Csépke Andrásnak azokat a lépéseit, amik szerintük közrejátszhatta az elbocsátásában:
- Csépke András első intézkedései között jelentősen ritkította a gyorsvonatokat az ország legforgalmasabb vasútvonalain. 2015-ben Zalaegerszeg, Veszprém, Győr, Siófok, Dombóvár, Pécs, Cegléd, Békéscsaba, Szentes, Miskolc és Eger környékén számos járatot töröltek a menetrendből.
- Míg a legtöbb európai vasúttársaság fejleszti és bővíti a catering-szolgáltatásokat, addig a MÁV-Start 2012-ben az összes belföldi járaton, 2017 végén pedig az összes nemzetközi járaton megszüntette az étkezőkocsikat.
- Helyettese, Schwartz István 2011-ben jelentette be, hogy IC+ néven vasúti kocsikat fognak gyártani. 2016-ra 50 ilyen járművet kellett volna legyártaniuk a MÁV-Startnál – ebből a mai napig mindössze 8 darab készült el, melyből kettő már nem is rendelkezik hatósági engedéllyel.
- Az IC+ projekt miatt nem maradt elegendő kapacitás a meglévő járművek karbantartására, így a MÁV-Start legjobb kocsijai közül több mint 40 áll tárolóvágányokon, üzemen kívül. Ennek okán több száz alkalommal fordult elő az elmúlt hónapokban, hogy – elegendő kocsi híján – nem fértek fel az emberek az Intercity-vonatokra.
- 2017-ben az IC+ projekt miatt kialakult kocsihiány kezelésére Csépke András személyesen kérte öt vasútvonal bezárását dr. Fónagy János államtitkártól. A kérelmet elutasították.
- 2018-ban újból próbálkozott vasútvonalak bezárásával: ekkor a Nyíregyháza – Nyírbátor és Mátészalka – Csenger vonalakon szüntette volna meg a közlekedést. A minisztérium végül elutasította a kérelmet.
forrás: index.hu